Dünya Kupası'nda 'One Love' tartışması: Alman milli takımı ağzını kapatarak protesto etti

Dünya Kupası'nda 'One Love' tartışması: Alman milli takımı ağzını kapatarak protesto etti
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Milli takımı Katar'daki Dünya Kupası'nda LGBTİ+'larla dayanışma amaçlı "One Love" pazu bandının takılmaması yasağını maç öncesi ağızlarını kapatarak protesto etti. Almanya İçişleri Bakanı ise tribünde kol bandını takarak takıma destek verdi.

Artı Gerçek- Katar'da yapılan FIFA 2022 Dünya Kupası beraberindeki tartışmalarla devam ediyor.

Eşcinselliğin yasak olduğu Katar'daki LGBTİ+'lara yönelik hak ihlallerini protesto etmek ve LGBTİ+ topluluğuyla dayanışmak için Almanya dahil Avrupa'dan yedi takımın karşılaşmalarda takmak istedikleri gökkuşağı renkli ‘OneLove’ kol bandı tartışmaların odağında .

ALMANYA MİLLİ TAKIMI'NDAN SANSÜR PROTESTOSU

FIFA'nın para cezası, sarı kart, çeşitli sportif yaptırımlar ile tehdidi nedeniyle Avrupalı takımlar kol bandını takmaktan vazgeçmişti

Ancak Almanya milli takımı E Grubu'nda Japonya milli takımı ile yapacağı karşılaşma öncesinde takım fotoğrafı çektirirken hep beraber ağızlarını kaparak FIFA ve Katar'ın sansürünü protesto etti.

ALMANYA İÇİŞLERİ BAKANI TRİBÜNDE 'ONE LOVE' KOL BANDI TAKTI

Eyleme tribünden maçı FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun yanında izleyen Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feaser de destek verdi. Feaser'ın ‘OneLove’ kol bandını taktığı görüldü.

nancy-feaser-one-love.jpg

'ZAMANIMIZA UYGUN DEĞİL'

Feaser, Doha'daki karşılaşmayı izlemeye gitmeden önce de yaptığı açıklamayla FIFA'nın yaptırım tehdidinin" kabul edilemez" olduğunu söylemişti.

Feaser "Bu doğru değil, federasyonlar baskı altına alınıyor. Günümüzde FIFA'nın insanların açık bir şekilde hoşgörüden yana ve ayrımcılığa karşı durmasını istememesi anlaşılır bir şey değil. Zamanımıza uygun değil" ifadelerini kullanmıştı.

Almanya hükümet sözcüsü de bugün yaptığı açıklamada cinsel ve toplumsal cinsiyet azınlıklarının haklarının, Alman hükümeti için müzakere edilemez olduğunu söyledi ve Katar'daki Dünya Kupası'nda bunu ifade etmenin mümkün olmamasından üzüntü duyduklarını açıkladı.

Sözcü, "Ekibimiz ülkemizi ve çeşitliliğimizi temsil ediyor ve biz hükümet olarak, sporun çeşitlilik ve hoşgörü gibi değerler için kampanya yapmak için kendi araçlarını özerk bir şekilde seçebileceği görüşündeyiz" ifadelerini kullandı.

ALMANYA FUTBOL FEDERASYONU: İNSAN HAKLARI MÜZAKERE EDİLEMEZ

Almanya Futbol Federasyonu da (DFB) "Almanya milli takımında sahip olduğumuz değerler olan çeşitlilik ve karşılıklı saygı için bir tavır almak üzere kaptan kolluğumuzu kullanmak istedik. Diğer ülkelerle birlikte sesimizin duyulmasını istedik" açıklamasını yaptı.

Federasyon "Bu siyasi bir açıklama yapmakla ilgili değildi - insan hakları müzakere edilemez. Bu mesaj bizim için bu yüzden çok önemli. Bizi kol bandından mahrum bırakmak, bize söz hakkı vermemekle aynı şey. Biz pozisyonumuzun arkasındayız" dedi.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar