Almanya, istihbarat görevlisini Rusya için casusluk şüphesiyle tutukladı

Almanya, istihbarat görevlisini Rusya için casusluk şüphesiyle tutukladı
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya Rusya için casusluk yaptığı gerekçesiyle bir dış istihbarat çalışanını tutukladığını duyurdu. Söz konusu istihbarat görevlisinin devlet sırlarını Rusya'ya vermekten vatana ihanetle suçlandığı açıklandı.

Artı Gerçek- Alman yetkililer Almanya Dış İstihbarat Servisi'nde (BND) görevli olan bir kişiyi Rusya için casusluk yaptığı şüphesiyle tutukladı. Federal savcılar Almanya vatandaşı olan ve kimliği Carsten L. olarak açıklanan kişinin başkent Berlin'de çarşamba günü tutuklandığını ve söz konusu şüphelinin ve bir kişinin daha eviyle iş yerinde aramalar yapıldığını açıkladı.

DEVLETE İHANETLE SUÇLANDI

Savcılıktan yapılan açıklamada "Sanık devlete ihanetle suçlanıyor. 2022'de çalışmaları sırasında elde ettiği bilgileri bir Rus istihbarat teşkilatı ile paylaştı. İçerik devlet sırrı olarak kabul ediliyor" dedi. BND de yaptığı açıklamada söz konusu çalışanın tutuklu yargılanacağını ve kurumdaki iki ofiste arama yapıldığını duyurdu.

Alman yetkililer, Kremlin'in Ukrayna savaşı nedeniyle Batı ile arasındaki anlaşmazlıklar arttığı için Rusya'nın casusluk faaliyetlerinin arttığı uyarısını yapıyor. Almanya'nın iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) göre, Alman hükümeti nisan ayında "40 Rus casusu sınır dışı etti".

BND başkanı Bruno Kahl da konuyla ilgili açıklamasında BND'nin kendi saflarında vatana ihanet olasılığının farkına varır varmaz konuyla ilgili geniş kapsamlı bir iç soruşturma başlattığını söyledi. Şüpheler güçlendiğinde BND'nin federal savcıları davet ettiğini söyleyen Kahl savcılığın soruşturması sonlanana kadar ayrıntı veremeyeceklerini vurgulayarak "Rusya ile, acımasızlığı ve şiddete başvurma isteğini hesaba katmamız gereken bir aktörle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

EN SON 2014'TE BENZER BİR OLAY YAŞANMIŞTI

Bir Alman istihbarat çalışanı vatana ihanetten en son 2014'te tutuklanmıştı. Adı Markus R. olarak açıklanan kişi ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'na (CIA) sırları ifşa ettiği için 2016 yılında sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Olay, o dönemde yakın müttefikler olan Berlin ve Washington arasındaki ilişkileri soğutmuştu. Birkaç gün önce ise Avusturya, Rusya için casusluk yaptığından şüphelendiği 39 yaşındaki bir Yunan vatandaşını teşhis ettiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar