Almanya'da İsrail'in elçilik saldırısını hatırlatan Aydan Özoğuz hedef oldu

Almanya'da İsrail'in elçilik saldırısını hatırlatan Aydan Özoğuz hedef oldu
Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, İran'ın İsrail'e misillemesine dair yorumu nedeniyle tartışmaların ortasında kaldı. Özoğuz, İsrail'in Şam'daki İran elçiliğine düzenlediği saldırıyı hatırlatınca, istifa çağrılarına maruz bırakıldı.

Artı Gerçek - İsrail'in geleneksel müttefiklerinden biri olan, Gazze savaşındaki tutumu nedeniyle eleştirilen ve son olarak da Filistin Kongresi'ni engellemeye çalışan Almanya'da, Federal Meclis (Bundestag) Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz bir paylaşımı nedeniyle hedef oldu. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Özoğuz, İran'ın misillemesinin İsrail tarafından Şam Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırıya yanıt olduğunu hatırlanınca, istifa çağrılarının ortasında kaldı.

PAYLAŞIMINI SİLDİ

Özoğuz sosyal medya hesabından ilk yaptığı paylaşımda, "Bu durumun daha fazla provoke edilmesi şart mı? İran elçiliğinin bombalanması Ortadoğu'daki durumu daha da tehlikeli hale getirdi" ifadelerini kullandı. Özoğuz'un dikkatleri İsrail'in saldırganlığına çeken bu paylaşımı tepki gördü.

Bunun üzerine paylaşımını silen SPD'li siyasetçi, kısa süre içinde "Böylesine hararetli bir ortamda yapılan tüm yorumlar burada herkesin birbirine saldırdığını gösteriyor. Bu yüzden yazımı sildim. Savaş yeterince kötü" mesajını paylaştı.

CDU VE YEŞİLLER VEKİLLERİNDEN TEPKİ

Ancak ilk paylaşıma tepkiler devam etti. Muhalefetteki sağcı Hristiyan Demokratlardan (CDU) Matthias Hauer, "Aşağılıkça. Alman Federal Meclisi'nin başkan yardımcısına yakışmıyor. İran'ın en yakın müttefiklerimizden biri olan İsrail'e saldırdığı sırada Özoğuz'un söylediği şey bu mu?" dedi.

Alman-İsrail Toplumu'nun başkanı, Yeşiller Partisi üyesi milletvekili Volker Beck ise Özoğuz'un görüşmediği bilinen kardeşlerinin "radikal İslamcılar" olduğunu hatırlatıp hakaretler savurdu. Beck, "İsrail 7 Ekim'de Hamas tarafından saldırıya uğradı. İsrail, neredeyse her gün Hizbullah'ın saldırısına uğruyor. İsrail'e dün gece İran saldırı düzenledi. Ve siz, provokasyonu yapanın İsrail olduğunu mu söylüyorsunuz? Erkek kardeşleriniz hesabınızı mı hackledi?" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar