Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı ile görüştü: 'Türkiye daha fazla tırmanma istemiyor'

Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı ile görüştü: 'Türkiye daha fazla tırmanma istemiyor'
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, dün gece İsrail'e düzenlenen misilleme sonrasında bugün İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Fidan'ın itidal çağrısı yaptığı belirtildi.

Artı Gerçek - İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesine 1 Nisan günü İsrail tarafından düzenlenen saldırının ardından dün düzenlediği misilleme tüm dünyada endişeyle izlenirken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile telefonda görüştüğü belirtildi.

'GERİLİMİ ARTIRACAK ADIMLARIN SONLANMASI ARZU EDİLİYOR'

Dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre Fidan, İran’ın İsrail’e misillemesinin ardından Türkiye'nin bölgede daha fazla tırmanma olmasını istemediğini iletti; gerilimi artıracak adımların sona ermesinin arzu edildiğini aktardı.

İRANLI BAKAN: YENİ SALDIRI OLMAZSA YENİ HAREKÂT YOK

Abdullahiyan'ın ise İsrail’e karşı misilleme operasyonunun sona erdiğini ve İran’ın saldırıya uğramadığı takdirde yeni bir harekata girişmeyeceğini belirttiği aktarıldı. Abdullahiyan, İran’ın yeni bir saldırıya uğraması halinde bu defa daha güçlü bir karşılık vereceğini belirtti.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI CAMERON'LA DA GÖRÜŞTÜ

Fidan, İranlı mevkidaşın ardınan İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede her iki bakan da bölgede tırmanmanın daha fazla artmaması gerektiğini vurguladı.

İNGİLİZ JETLERİNİN, İRAN İHA'LARINI DÜŞÜRMÜŞTÜ

İsrail ordusu, ABD'nin yanı sıra Fransa ile İngiltere'nin de dünkü misilleme sırasında İran İHA'larının düşürülmesine yardım ettiğini duyurmuştu. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, bu açıklamayı teyit etmişti. Sunak, "ülkesinin, İran'ın saldırısını engellemek amacıyla uluslararası koordineli çabada yer aldığı" bilgisini paylaşıp "İngiltere'nin de katıldığı uluslararası koordineli çaba sayesinde bu füzelerin neredeyse tamamı engellenerek sadece İsrail'de değil, Ürdün gibi komşu ülkelerde de hayat kurtarıldı" demişti. İngilitere Başbakanı, bölgeye ilave uçaklar gönderdiklerini doğrulayarak, "Uçaklarımızın bir dizi İran saldırı uçağını düşürdüğünü teyit edebilirim" açıklamasını yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar