Davutoğlu, Ankara'nın İran sessizliğini yorumladı: 'İki ihtimal var'

Davutoğlu, Ankara'nın İran sessizliğini yorumladı: 'İki ihtimal var'
Komşu İran'ın İsrail'e düzenlediği misillemenin ardından bölgesel savaş endişesi nedeniyle dünyadan tepki yağarken, Türkiye Dışişleri'nin henüz resmi açıklama yapmamasına eski bakan Davutoğlu'ndan eleştiri geldi: "Uyan Ankara uyan!... İzahı mümkün değil."

Artı Gerçek - Gelecek Partisi lideri, eski dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın dün gece İsrail'e düzenlediği ve bölgesel savaş endişesine yol açan saldırı hakkında henüz resmi açıklama yapılmaması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'nı eleştirdi. Türkiye'nin biri sınır komşusu, diğeri bölgesel komşusu olan iki ülke arasındaki gerilme dünyadan tepki yağarken, Davutoğlu mesajında "Uyan Ankara uyan!" ifadelerini kullandı.

"Dün bölgemiz için de dünya için de uzun bir geceydi. Bütün başkentler ayakta iken ve açıklamalarla tutumlarını ortaya koyarken bir tek Ankara sessiz ve ıssızdı" diyen Davutoğlu, "Gece boyu ne bir açıklama ne de bir kriz toplantısı yapıldı. Şu ana kadar da bir açıklama gelmedi. Bunun izahı mümkün değil" eleştirisi getirdi.

'ERDOĞAN'DAN ONAY MI ALINAMADI?'

Davuoğlu, Ankara'nın sessizliğine dair şu yorumları yaptı:

"Ama devlet tecrübesi bana iki ihtimal olduğunu düşündürüyor.

İlki: Yetkili kurumların açıklama hazırlamış ama Cumhurbaşkanından onay alamamış olması.

İkincisi, Sayın Cumhurbaşkanının yaklaşan ABD ziyareti öncesi Washington’daki çevreleri rahatsız edecek bir açıklamadan kaçınmış olması.

Birinci gerekçe Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devlet kurumlarını etkisiz kılarak devlet reflekslerini dumura uğratmış olmasının vahim bir sonucudur.

İkinci gerekçe geçerli ise durum daha da vahimdir. Türkiye bölgesel konulardaki tutumunu ne kadar güçlü olursa olsun başka bir küresel güce endeksleyemez. Önce kendi tutumunu belirler. Daha sonra da bölgesel ve küresel aktörler nezdinde bu çerçevede aktif girişimde bulunur.

Edilgen ve pasif bir yaklaşım ülkemizin itibarını da etki gücünü de yok eder!" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar