İsrail medyası: İran misillemesinin verdiği zarar 1,35 milyar dolar

İsrail medyası: İran misillemesinin verdiği zarar 1,35 milyar dolar
Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Müsteşarı Tuğgeneral Ram Aminah, İran'ın dün ülkeye SİHA ve füzelerle düzenlediği saldırının maliyetini hesapladı. Yediot Aharonot'taki habere göre, İran saldırısını savuşturmak İsrail'e 4-5 milyar şekele mal oldu.

Artı Gerçek - İsrail medyası, İran'ın insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği misillemenin ülke ekonomisine maliyetinin 1,35 milyar dolar olduğunu yazdı. Yediot Aharonot gazetesinin eski İsrail Genelkurmay Başkanı Müsteşarı Tuğgeneral Ram Aminah'ın değerlendirmelerine yer verdiği haberinde, İsrail'in dün geceki savunma maliyetinin 4-5 milyar şekel (1,08 - 1,35 milyar dolar) olduğu ifade edildi.

Bu rakamın sadece İran tarafından fırlatılan füzelerin düşürülmesi için harcanan savunma maliyeti olduğuna işaret eden Aminah, yaralanmalar ile füzelerin isabet ettiği yerlerde yol açtığı hasarın bu rakama dahil olmadığına dikkati çekti.

ARROW FÜZELERİNİN TANESİ 3.5 MİLYON DOLAR

İsrail'in geliştirdiği anti balistik füze sistemi Arrow'un tanesinin 3,5 milyon dolar olduğunu belirten Aminah, İran İHA'larının düşürülmesi için havalanan uçakların da ayrı bir maliyeti olduğuna işaret etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı basın toplantısında şu ana kadar İran'dan İsrail'e 200'den fazla İHA ve balistik füze atıldığını bildirmişti. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar