Almanya'da son 30 yılın en büyük grevi: Ülke genelinde toplu ulaşım duracak

Almanya'da son 30 yılın en büyük grevi: Ülke genelinde toplu ulaşım duracak
Yayınlanma:
A+ A-
Almanya'da toplu ulaşım sektöründeki yüz binlerce kamu çalışanı sendikaların çağrısı sonucu ücret artışı talebiyle bir günlük uyarı grevine başladı. Grev nedeniyle ülkenin en büyük havalimanlarında uçuşlar askıya alındı, tren seferleri iptal edildi.

Artı Gerçek - Almanya'da bugün toplu taşıma hizmetleri son 30 yılın en büyük grevi nedeniyle neredeyse tamamen duracak. Havalimanı, liman, demiryolları, otobüs ve metro çalışanları gece yarısından sonra sendikaların 24 saatlik iş bırakma kararı sonrasında iş bıraktı.

Ülkede bir süredir diğer kamu hizmeti sektörlerinde de grev yapılsa da bugünkü grevin şehir içi ve şehirler arası ulaşım ile havalimanlarında son 30 yılın en büyüğü olduğu belirtiliyor. Sendikalar ülke genelinde artan yaşam maliyetleri nedeniyle işçilerin maaşlarının yükseltilmesini talep ediyor. Sendikalar federal hükümet ve yerel yönetimlerle yapılan toplu iş sözleşmesinin üçüncü tur görüşmelerin öncesinde işverenler üzerindeki baskıyı artırmayı amaçlıyor.

UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI, UZUN MESAFE TREN SEFERLERİ DURDU

Ülkenin en büyük havalimanlarından Münih ve Frankfurt'ta grev nedeniyle uçuşlar askıya alınırken, uzun Alman demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn uzun mesafeli demiryolu seferlerini iptal etti. Ayrıca şehir içi çok sayıda sefer de iptal edildi.

Greve katılan sendikalar Almanya'nın en fazla işçiye sahip sendikaları. Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Verdi), toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışanı temsil ediyor. Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (EVG) ise Almanya'nın ulusal demiryolu işletmecisi olan Deutsche Bahn'da ve diğer otobüs şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışanı temsil ediyor.

YÜZDE 10,5 VE YÜZDE 12'LİK ÜCRET ARTIŞI İSTENİYOR

Verdi bünyesindeki işçiler için yüzde 10 buçukluk bir maaş artışı talep ederken, diğer sendika EVG yüzde 12'lik bir zam istiyor. Verdi'nin başkanı Frank Werneke, maaş artışını "binlerce çalışan için bir hayatta kalma meselesi" olarak nitelendirerek "İnsanlar sadece düşük ücret almıyorlar, aynı zamanda umutsuzca fazla çalışıyorlar" dedi. Almanya'nın ulusal demiryolu işletmecisi Deutsche Bahn grevi kınadı ve "tamamen aşırı, asılsız ve gereksiz" olarak nitelendirdi. Bazı işveren temsilcileri, sendikaların halkı yabancılaştırma riski taşıyan makul olmayan taleplerde bulunduğu konusunda uyarıyor. Ancak mart ayı başlarında maaşlarına yüzde 11,5 zam kazanan posta işçileri de dahil olmak üzere bazı sendikalar ücret artışlarını kazanmayı başarmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar