Almanya'dan Rusya'ya misilleme: Ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi

Almanya'dan Rusya'ya misilleme: Ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi
Yayınlanma:
A+ A-
Alman hükümeti, Rusya'dan yıl sonuna kadar ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi. Rusya'daki üç Alman başkonsolosluğu da kasım sonuna kadar kapatılacak.

Artı Gerçek - Almanya hükümeti, Rusya'nın nisan ayında ülkedeki alman kamu çalışanlarının sayısını 350 kişi ile sınırlandırmasına misilleme yaptı. Almanya'da faaliyet gösteren 5 Rus başkonsolosluğundan 4'ünün faaliyet izninin geri alınmasına karar verildi ve 2023 sonuna kadar bu başkonsoloslukların kapatılmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın ülkedeki Alman personel varlığını 350 ile sınırlandırma kararının büyükelçilikte ve konsolosluklarda çalışanların yanı sıra Rusya'daki Alman okullarında ve Goethe Enstitüsü'nde çalışanları kapsadığını hatırlattı. Burger, "Rus hükümetinin gerilimi tırmandırmaya yönelik bir adım attığını" vurgulayarak, bu gerekçesiz kararın, Alman hükümetini Rusya'daki tüm alanlarda önemli kesintiler yapmaya zorladığını kaydetti.

RUSYA'NIN BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ VE BİR BAŞKONSOLOSLUĞU AÇIK KALACAK

Rusya'daki üç Alman başkonsolosluğunun kasım sonuna kadar kapatılacağına işaret eden Sözcü Burger, sadece Moskova'daki Alman Büyükelçiliğinin ve Saint Petersburg'daki başkonsolosluğunun hizmet vermeye devam edeceğini vurguladı. Sözcü "Bu nedenle Almanya'da faaliyet gösteren 5 Rus başkonsolosluğundan dördünün faaliyet izninin geri alınmasına karar verdik" dedi. Rusya'ya Berlin'deki büyükelçilik ve ülkedeki bir başkonsolosluk ile hizmet etmeye izin verilmeye devam edilecek.

Burger, kararın, bugün Rusya Dışişleri Bakanlığına bildirildiği bilgisini paylaşarak, Rusya'dan bu yönde çalışmalarını ivedilikle başlatmasını ve en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlamasını talep ettiklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar