Amazon İngiltere, müşterilerine 900 milyon pound tazminat ödeyebilir

Amazon İngiltere, müşterilerine 900 milyon pound tazminat ödeyebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon, kullanıcılarını tasarım hileleriyle pahalı ürüne yönlendirmekle suçlanıyor. Tüketici mahkemesinin Amazon'u suçlu bulması durumunda şirket yüklü miktarda tazminatla karşı karşıya kalacak.

Artı Gerçek - Amazon İngiltere, hakkında açılacak bir davayı kaybetmesi durumunda müşterilerine toplam 900 milyon sterlin tazminat ödeyebilir.

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olan Amazon'un, tasarım hileleriyle kullanıcıları daha pahalı ürünlere yönlendirdiğini iddia eden tüketici hakları savunucusu Julie Hunter, tekil satıcıların aynı ürünü daha iyi fiyata satıyor olsalar bile "Satın Al" kutusunda görünmediğini söyledi.

Amazon uygulamasında yapılan alışverişlerin yüzde 80'inin "Satın Al" kutusundan gerçekleştiğini söyleyen Hunter, daha ucuza satılan aynı ürünlerin bu kutuda gösterilmemesinin AB ve İngiltere'nin rekabet yasalarına aykırı olduğunu söyledi.

'KULLANICILAR ZARARDA'

Julie Hunter, kullanıcıların büyük çoğunluğunun Amazon'a güvenip en ucuz ürünü aldıklarını düşündüğünü ama satın aldıkları ürünlerden dolayı zararda olduğunu belirtti. Londra'daki Tüketici Mahkemesi'ne dilekçe vermeye hazırlanan tüketici hakları savunucularının başvurusu kabul edilirse Amazon, kullanıcılara 900 milyon pounda kadar tazminat ödeyebilecek.

Öte yandan, BBC'ye konuşan bir Amazon yetkilisi, şirketin her zaman 85 bin küçük işletmeyi desteklemeye odaklandığını iddia ederken, Amazon'un müşterilerine en ucuz ürünü en hızlı şekilde ulaştırma hedefiyle çalıştığını savundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar