Yazar Jean Carroll, Trump'a tecavüz davası açtı

Yazar Jean Carroll, Trump'a tecavüz davası açtı
"Elle" dergisinin eski köşe yazarlarından E. Jean Carroll eski ABD başkanı Donald Trump hakkında tecavüz davası açtı. Carroll, New York'ta cinsel suçlara ilişkin davalarda bir yıl süreyle zaman aşımını kaldıran yasa kapsamında mahkemeye başvurdu.

Artı Gerçek - ABD'li yazar E. Jean Carroll eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ı "birinci dereceden tecavüz" suçlamasıyla mahkemeye verdi.

Elle dergisinin eski köşe yazarlarından Carroll, New York'ta dün cinsel saldırı mağdurlarına bir yıl süreyle zaman aşımı olmaksızın dava açma hakkı tanıyan yasanın yürürlüğe girmesi üzerine mahkemeye başvurdu.

Amerikalı yazarın avukatı yaptığı açıklamada "Trump'ın eylemlerinden sorumlu tutulmasını istiyoruz" dedi.

YARGIÇ KAPLAN: TRUMP HAKKINDAKİ DAVA DOSYALARI BİRLEŞTİRİLEBİLİR

Yargıç Lewis A. Kaplan, başvuru sonrası yaptığı açıklamada "Gelecek yılın bahar aylarında başlayacak mahkeme dosyalarının Carroll'ın üç yıl önce Trump'a açtığı hala süren hakaret davası ile birleştirilebileceğini" söyledi.

Trump'ın avukatı Alina Habba ise "Bu dava maalesef yeni yasanın istismarına bir örnek ve gerçek tecavüz kurbanlarına zarar verme riski taşıyor" iddiasında bulundu.

78 yaşındaki Carroll, 2019 yılında yayımlanan kitabında Trump'ın kendisine 27 yıl önce New York'taki lüks bir mağazada kendisine tecavüz ettiğini iddia etmiş ,Trump ise iddiaya "Gerçek olamaz çünkü tipim değil" diye karşılık vermişti.

Trump'ın bu ifadeleri dolayısıyla hakaret davası açan E. Jean Carroll'ın zaman aşımı sebebiyle "cinsel saldırı" davası açması mümkün olmamıştı.

İDDİALAR İLK DEĞİL

Trump hakkında daha önce de birden fazla cinsel saldırı suçlaması yapılmıştı. Cumhuriyetçi eski başkan hakkında görevde olduğu dönemde hesaplarda sahtecilik yaptığı ve çok gizli resmi belgeleri evine götürdüğü iddiasıyla soruşturmalar sürüyor.

Trump'ın 6 Ocak 2021'de Kongre binasının basılmasıyla ilgisi olup olmadığı da soruşturulan konular arasında. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar