Atlantic Records kurucusu Ahmet Ertegün'e cinsel saldırı suçlaması

Atlantic Records kurucusu Ahmet Ertegün'e cinsel saldırı suçlaması
Yayınlanma:
A+ A-
Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün ölümünün ardından cinsel saldırıyla suçlandı. Atlantic Records'da yetenek avcısı olarak çalışan Jan Roeg, şirketin kurucusu Ertegün'e cinsel saldırı davası açtı.

Artı Gerçek - Atlantic Records'da 1984'ten 2000'lerin ortalarına kadar yetenek avcısı olarak çalışan Jan Roeg adlı kadın, plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün'e ölümünden sonra cinsel saldırı davası açtı.

Atlantic Records'un Ertegün'ün suistimalini bildiği halde "bırakınız yapsınlar" (laissez-faire) yaklaşımıyla sessiz kaldığını iddia eden Roeg, davaya şirketi de dahil etti.

Roeg'in davası New York'ta cinsel saldırı mağdurlarına bir yıl süreyle zaman aşımı olmaksızın dava açma hakkı tanıyan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından açıldı.

'ÖNÜMDE DEFALARCA MASTÜRBASYON YAPTI'

ABD merkezli Rolling Stone dergisinin haberine göre Roeg'in cinsel saldırı ve tacizle suçladığı Ertegün'ün birden fazla kez önünde mastürbasyon yaptığını, oral sekse zorladığını ve 1990 yılındaki bir yemekte kendisine ilaç verdiğini iddia etti.

Roeg ayrıca Ertegün'ün kendisine rızası dışında dokunduğunu, kendisi hakkında uygunsuz yorumlar yaptığını, kimi zaman kendisini sevgilisi olarak tanıttığını ve reddedildiği için vermesi gereken ücrete el koyduğunu da ileri sürdü.

Davada Warner Music Group (WMG)'un yan kuruluşu olan Atlantic Records'a da suçlamalar yönelten Roeg, şirketin "çalışanları cinsel tacizde bulunmaktan caydıracak" herhangi bir politika oluşturmadığını belirtti.

Rolling Stone'a açıklama yapan Warner Music Group ve Atlantic, görevi kötüye kullanma iddialarının "çok ciddiye alındığını" söyledi. Açıklamada, "Bu iddialar yaklaşık 40 yıl öncesine, WMG'nin bağımsız bir şirket olmadan öncesine dayanıyor. Kilit isimlerin ölmüş olduğu veya 80'li, 90'lı yaşlarında olduğunu göz önünde bulundurarak, o süreçte orada bulunan insanlarla konuşuyoruz” denildi.

ERTEGÜN'ÜN EŞİNİN AVUKATI SUÇLAMALARI REDDETTİ

Ahmet Ertegün'ün eşi Mica Ertegün'ün avukatı Rick Werder ise açıklamasında suçlamayı reddetti. Werder, Ahmet Ertegün 2006 yılından beri vefat etmiştir. Mica Ertegün 96 yaşındadır. Bir şikayet görmedik Mica Ertegün aleyhindeki herhangi bir iddia haksızdır ve onun adına şiddetle savunulacaktır” dedi.

Ahmet Ertegün’ün eski sekreteri Dorothy Carvello, 4 Eylül 2018'de Ertegün hakkında bir kitap yayımlamıştı. Carvello, Amerika’da piyasaya sürülen kitabında Ertegün'ü ve çevresindeki kişileri 'cinsel taciz'le suçlamıştı.

Aralık 2006'da New York'da hayatını kaybeden Ahmet Ertegün, 1947 yılında Herb Abramson ile Atlantic Records'u kurdu. Şirket, The Rolling Stones, Led Zeppelin'in yanı sıra Eric Clapton, John Coltrane, Aretha Franklin ve Ray Charles gibi isimleri müzik dünyasına kazandırdı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar