'Kıyamet saati' Ukrayna krizinin de etkisiyle 10 saniye ileri alındı

'Kıyamet saati' Ukrayna krizinin de etkisiyle 10 saniye ileri alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Her yıl ocak ayında bilim insanları tarafından güncellenen ve 'kıyamet saati' olarak bilinen temsili saat bu yıl 10 saniye daha ileri alındı. Böylece, 'nükleer kıyameti' işaret eden gece yarısına 90 saniye kalmış oldu.

Artı Gerçek - Ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından hayata geçirilen ve 75 yılı aşkın bir süredir insanlığın kendi kendini yok etme süresini belirleyen Kıyamet Günü Saati (Doomsday Clock) güncellendi. Bulletin of Atomic Scientists (Atomik Bilimciler Bülteni) tarafından her yıl ocak ayında gözden geçirilen saat, bu yıl Ukrayna savaşı, dünya çapında tahribat yaratan iklim felaketleri ve ekonomik krizler nedeniyle 10 saniye ileri alındı. Böylece 'kıyamet saatinin' vurmasına sadece 90 saniye kalmış oldu.

UKRAYNA SAVAŞI GÜNCELLEMEDE ETKİLİ OLDU

Bültenin Bilim ve Güvenlik Kurulu (SASB) son düzenlemenin, büyük ölçüde "Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan 'benzeri görülmemiş bir tehlike dönemini' yansıttığını söyledi. SASB, Rusya'yı nükleer silah kullanmak için 'üstü örtülü tehditler' savurmakla suçlayarak, "çatışmanın kontrolden çıkıp felaketle sonuçlanabileceğini" hatırlattı.

NOBEL ÖDÜLLÜ BİLİM İNSANLARI DA HEYETTE BULUNUYOR

SASB üyesi ve Maryland Üniversitesi kamu politikası profesörü Steve Fetter, "Ukrayna'da nükleer silahların kullanılması engellense bile savaş, nükleer silahların tehlikelerini sınırlamak için altmış yıldır inşa edilen anlaşmalar ve mutabakatlar sistemini sarstı" dedi.

Bilim insanları, kıyamet saatini 'insanlığın kendini yok etmeye ne kadar yakın olduğunun bir metaforu' olarak tanımlıyor. SASB ile 11 Nobel ödüllü kişinin de yer aldığı bir heyet tarafından güncellenen saat, gece yarısında nükleer felaketin başlayacağına işaret ediyor.

SOĞUK SAVAŞ'IN BİTİMİNDE KIYAMETE 17 DAKİKA VARDI

Bulletin of Atomic Sciencists adlı kurum 1945'te Albert Einstein, J. Robert Oppenheimer ve ilk atom bombasını üreten Manhattan Projesi'nde çalışan diğer bilim insanları tarafından kuruldu. 1947'de hayata geçen 'Kıyamet Saati', o tarihte 23:53'ü gösteriyordu. O tarihten bu yana 18 defa güncellenen saate göre kıyamet gününün en uzak olduğu tarih, 17 dakika ile 1991'de Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından gelmişti. 'Kıyamet Saati' en son 2020'de 20 saniye ilerletilerek gece yarısına 100 saniye kalaya ayarlanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar