Baskın Oran ile İbrahim Kaboğlu davasında AİHM, Türkiye'yi mahkum etti

Baskın Oran ile İbrahim Kaboğlu davasında AİHM, Türkiye'yi mahkum etti
Prof. Dr. Oran ile Prof. Dr. Kaboğlu hakkında, 'Azınlıklar ve kültürel haklar' raporu nedeniyle 'nefreti körükleme' ve 'devlet organlarını aşağılama' iddialarıyla dava açılmıştı

2004 yılında hazırladıkları "Azınlıklar ve kültürel haklar" raporu nedeniyle haklarında "nefreti körükleme" ve "devlet organlarını aşağılama" iddialarıyla dava açılan Prof. Dr. Baskın Oran ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun AİHM'e yaptıkları başvuruda Türkiye mahkum edildi.

Akademisyenler Prof. Dr. Baskın Oran ile Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvuruyu inceleyen AİHM yargıçları, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 10. maddesi ile düzenlenen "ifade özgürlüğü" hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, AİHM'den yapılan açıklamada, her iki profesöre yönelik üç yıldan uzun süre devam eden soruşturmaların akademisyenleri "kaçınılmaz olarak baskı altına aldığı" ve "otosansüre zorladığı" ifadelerine yer verildi.

Oran ve Kaboğlu hakkında 2005 yılında "nefreti körükleme" ve "devlet organlarını aşağılama" suçlamasıyla dava açılmıştı. Profesörlerin 2004 yılında Başbakanlık bünyesindeki İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda görevliyken hazırladıkları "azınlıklar ve kültürel haklarla" ilgili rapor Türkiye'de tartışma yaratmıştı.

Oran ve Kaboğlu 2008 yılında suçlamalardan beraat etmiş ancak davayı 2007 yılında AİHM'ye taşımıştı. Akademisyenlerin ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmeden AİHM yargıçları, Türkiye'yi başvuru sahiplerine ikişer bin euro tazminat ödemeye mahkum etti. 

Öne Çıkanlar