Belçika haftada dört gün çalışma düzenine geçti

Belçika haftada dört gün çalışma düzenine geçti
Yayınlanma:
A+ A-
Yeni düzenlemeye göre çalışanlar dört gün çalışma imkanını işverenden talep edebilecek. Çalışan isterse ve işverenle anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini 5 gün yerine 4 günde tamamlayabilecek.

Artı Gerçek- Belçika'da koalisyon hükümetini oluşturan partilerin çalışma hayatında reformla ilgili haziran ayında vardığı anlaşmadan sonra çıkarılan düzenleme, bugün yürürlüğe girdi.

Bloomberght'in aktardığı habere göre bu düzenlemeyle, çalışanlar 4 gün çalışma imkanı için işverenden talepte bulunabilecek. Çalışan isterse ve işverenle anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini 5 gün yerine 4 günde tamamlayabilecek.

ANLAŞMA ALTI AY SONUNDA YENİLENEBİLECEK

Bu imkanı değerlendirebilenler 3 gün hafta sonu izni yapabilecek veya fazladan oluşan 1 günlük iznini hafta içinde kullanabilecek. Bu imkan işverenle anlaşma sonucu 6 ay boyunca devam edebilecek. Anlaşma 6 ayın sonunda da karşılıklı mutabakatla sürdürülebilecek.

İŞVERENİN REDDETME HAKKI VAR

İşverenlerin bu yöndeki talebi reddetme hakkı bulunuyor. Ancak reddin haklı bir gerekçeye dayanması isteniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar