Avrupa Parlamentosu'nda yolsuzluk: Belçika'daki soruşturmada bugüne kadar ne yaşandı?

Avrupa Parlamentosu'nda yolsuzluk: Belçika'daki soruşturmada bugüne kadar ne yaşandı?
AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu üyelerini hedef alan yolsuzluk soruşturmasının AB'nin güvenilirliğine zarar verdiğini söyledi. Peki yolsuzluk soruşturmasında bugüne kadar neler yaşandı?

Artı Gerçek- Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu (AP) üyelerini hedef alan yolsuzluk soruşturmasının AB'nin güvenilirliğine zarar verdiğini söyledi.

Politico'ya verdiği özel röportajda, AP üyelerine yönelik iddialarla ilgili çok endişeli olduğunu söyleyen Michel, "Öncelikle bundan dersler çıkarmalı ve gelecekte yolsuzluğu önlemek için, bu tür şeylerden kaçınmak için bir önlemler paketi bulmalıyız" ifadesini kullandı.

Michel'in iki dönemdir başkanlık ettiği AB Konseyi, AB'nin karar alma organını oluşturuyor ve üye devletlerin hükümetlerinde görev yapan bakanlardan oluşuyor. Ursula von der Leyen'in başkanlık ettiği AB Komisyonu, AB'nin yürütme organı olarak yasama sürecini başlatıyor, AB müktesebatını bütçeyi ve programları uyguluyor ve idari denetim yapıyor.

Roberta Metsola'nın liderlik ettiği ve son dönemde yolsuzluk soruşturmasıyla adından söz ettiren Avrupa Parlamentosu ise AB kurumları arasında üyeleri doğrudan halk tarafından seçilen tek organ.

Seçimleri beş yılda bir yapılıyor ve "Avrupa vatandaşı" sayılan AB üyesi ülkelerin vatandaşları, bu seçimlerde oy kullanarak 705 milletvekilini seçiyor.

Metsola da skandalla ilgili son açıklamasında "Demokrasimiz saldırı altında. Üçüncü ülkelerden gelen kötü niyetli aktörler, Avrupa'nın satılık olduğunu düşünüyor ama bütün bunlara sert şekilde yanıt verdik ve vereceğiz de" dedi.

AP SORUŞTURMASINDA BUGÜNE KADAR NELER YAŞANDI?

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında karar alma mekanizmalarını etkilemek amaçlı Katar'dan pahalı hediyeler ve para aldığı iddia edilen dört kişi tutuklanmıştı.

Katar ise suçlamaları reddediyor.

Soruşturmacılar 9 ve 12 Aralık tarihlerinde 19 evde ve Avrupa Parlamentosu ofislerinde aramalar yaptı.

Soruşturmaya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre aramalarda 1,5 milyon euro (yaklaşık 29 ,7 milyar Türk Lirası) paraya el konuldu. Bunun arasında bir şüphelinin evinde bulunan 500 bin euro nakit para, Brüksel'deki bir otel odasında bulunan valizdeki yüz binlerce euro nakit para ve bir AP üyesinin dairesinde bulunan 150 bin euro nakit para yer aldı.

Yetkililer ayrıca dizüstü bilgisayar ile cep telefonlarına el koydu ve 10 AP çalışanının bilişim kaynaklarını verilerin yok edilmesini önlemek için dondurdu.

Belçika'nın yanı sıra İtalya'da da aramalar yapıldı. İtalya'da da tutuklama emri çıkarılırken Belçikalı savcılar dört aydan uzun süredir yaptıkları araştırmada iddia edilen ödemelerin "bir Körfez ülkesinden" yapıldığını söylemiş, isim vermemişti. Ancak soruşturmaya yakın kaynaklara göre bu ülke Katar.

Diğer yandan ödemelerde Fas'ın da adı geçti. Ancak Fas hükümetinden de skandala ilişkin bir açıklama yapılmadı.

ŞÜPHELİLER KİM?

Dört zanlı, suç örgütü faaliyetlerine katılmak, kara para aklamak ve yolsuzlukla suçlanıyor. Savcılar sadece baş harflerini verdiler ancak dava hakkında bilgisi olan bir kaynağa göre bu isimler şunlar:

Eva Kaili - Milletvekillerinin onu bu görevden almak için oy kullandığı salı gününe kadar Avrupa Parlamentosu'nun 14 başkan yardımcısından biri olan bir Yunan sosyalist siyasetçi.

Eski televizyon sunucusu Kaili, geçen ay Avrupa Parlamentosu'nda göçmen işçilere yönelik muamelesi nedeniyle gelen tepkilere karşı Katar'ı "zorbalık" diyerek savunmuştu.

Yunan sosyalist parti PASOK partisi Kaili'yi ihraç etmiş ve Yunanistan Kaili'nin ülkedeki mal varlığını dondurmuştu. Yunanistan'daki avukatı Michalis Dimitrakopoulos ise Kaili'nin masum olduğunu savunmuştu.

zsc53vhc3zov3mm6znbcqwy6ku.jpg
Eva Kaili

Pier Antonio Panzeri

İtalya'nın merkez solundan eski bir Avrupa Parlamentosu üyesi ve kar amacı gütmeyen adalet yanlısı kampanya grubu Fight Impunity'nin kurucusu.

Belçika ayrıca Panzeri'nin İtalya'daki eşi ve kızı için Avrupa genelinde tutuklama emri çıkardı.

Tutuklama emrine göre kızı ve eşi Panzeri'nin faaliyetlerinde ve hediyelerin taşınmasında yer aldı. Ayrıca Panzeri ve karısı "dev" diye adlandırdıkları kimliği belirsiz bir kişinin kredi kartını kullandı.

İtalya'da aile adına hareket eden bir avukat, Panzeri'nin karısı ve kızının cumartesi günü İtalya'daki bir duruşmada herhangi bir ilgileri olduğunu reddettiğini söyledi. İtalyan mahkemesinin, Panzeri'nin eşi ve kızının Belçika'ya teslim edilip edilmeyeceğine gelecek hafta karar vermesi bekleniyor.

9855498-1-scaled.jpg
Pier Antonio Panzeri

Francesco Giorgi

Avrupa Parlamentosu'nda eski asistanı ve Kaili'nin partneri.

LinkedIn hesabı, Giorgi'nin bir yelken eğitmeni ve Fight Impunity'nin kurucusu olduğunu söylüyor.

Hesabına göre bir politika danışmanı olarak uzmanlık alanları dış ilişkiler, insan hakları ve Ortadoğu.

Konu hakkında doğrudan bilgisi olan iki kaynağa göre Giorgi, Avrupa Parlamentosu kararlarını etkilemek için rüşvet aldığını itiraf etti ve partneri Kaili'yi temize çıkarmaya çalıştı.

b-eva-kaili-and-italian-partner.jpg
Francesco Giorgi ve partneri Eva Kaili

Niccolo Figa-Talamanca

İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunan "No Peace Without Justice" (Adalet Olmadan Barış Olmaz) kuruluşunun genel sekreteri. Kurum yaptığı açıklamada Figa-Talamanca'nın kendisinin görevini askıya aldığını ve soruşturmanın onun masum olduğunu göstereceğine güvendiklerini söyledi.(DIŞ HABERLER)

76756756.jpg
Niccolo Figa-Talamanca

Öne Çıkanlar