BM'den İsrail'in 'dört saatlik ara' kararına sert eleştiri: Alaycı, zalimce

BM'den İsrail'in 'dört saatlik ara' kararına sert eleştiri: Alaycı, zalimce
Yayınlanma:
A+ A-
BM'nin Filistin Özel Raportörü, İsrail'in Gazze'de ateşkes çağrılarını reddederek sivillerin çıkışı için saldırılara her gün dört saat ara verme kararını eleştirdi: "Başlarına yeniden bomba yağdırmadan önce nefes almalarına izin vermek alaycılık."

Artı Gerçek - İsrail ordusunun 7 Ekim'den beri aralıksız ve ayrım gözetmeden sürdürdüğü bombardımanda ölü sayısının 11 bine yaklaşmasına rağmen ateşkesi reddetmesi ve sadece "sivillerin çıkışı için her gün dört saatlik ara" formülünü kabul etmesi Birleşmiş Milletler'in (BM) tepkisini çekti. BM'nin Filistin Topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Francesca Albanese, bu yöntemi "alaycı ve zalimce" bulduğunu söyledi.

Avustralya ziyaretinde konuşan Albanese, "Aralıksız bombardımanlar yaşandı; insanların sıkışıp kaldığı ve yıkımın devasa olduğu bu küçük toprak parçasına her hafta 6 bin bomba atıldı. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yapmakta olduğu şey sonrasında geriye hiçbir dönüş olmayacak" diyerek şu çıkışı yaptı:

"Dolayısıyla evet, onları yeniden bombalamaya başlamadan önce nefes almalarına ve bombasız hayatın sesinin nasıl bir şey olduğunu hatırlamalarına izin vermek için dört saatlik ateşkes - bu çok alaycı ve zalimce."

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, dün Beyaz Saray tarafından duyurulan "dört saatlik ara" konusunda "Hamas teröristleri ile savaş sürüyor ama belirli yerlerde, belirli süreler boyunca sivillerin savaş alanından çıkmasını kolaylaştırmak istiyoruz" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar