Bölgesel savaşın eşiğine gelinmesinden iki ay sonra: Suriye'de Halep civarını hedef alan İsrail, İran yanlısı milisleri vurdu

Bölgesel savaşın eşiğine gelinmesinden iki ay sonra: Suriye'de Halep civarını hedef alan İsrail, İran yanlısı milisleri vurdu
İsrail geceyarısı yine Suriye'ye saldırıp bu kez Halep civarındaki bir fabrikayı vurdu. Suriyeli muhaliflerin Gözlemevi'ne göre yine İran varlığı hedef alındı. İran yanlısı milislere mensup en az 12 savaşçının öldürüldüğü iddia edildi.

Artı Gerçek - Suriye'ye savaşın başlamasından beri sık sık saldırıp çoğunlukla İran varlığını hedef almasını Gazze Savaşı'nın gölgesinde İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne hava saldırısı düzenlemeye vardırmış İsrail, bu yüzden bölgesel savaşın eşiğine gelinmesi sonrası yine bildiğini okudu.

Suriye Savunma Bakanlığı pazarı pazartesiye bağlayan gece İsrail'in Halep’in güneydoğusu yönünden Halep civarındaki bazı bölgeleri hedef alan hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Açıklamada bir dizi can kaybı ve maddi hasardan söz edilirken, sayı ve ayrıntı verilmedi.

'HAYYAN'DAKİ BAKIR FABRİKASI VURULDU'

Dış basınının edindiği bilgilere göre saldırıda Halep'in kuzeyindeki Hayyan kasabasındaki bir bakır fabrikası hedef alındı. Saldırının ardından bir binadan büyük alevler çıktığını gösteren videolar sosyal medyaya düştü.

Britanya merkezli muhaliflerin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda İran destekli milis gruplardan en az 12 savaşçının öldürüldüğünü iddia etti.

'İRAN DESTEKLİ GRUPLARIN KONTROLÜNDE'

Geçmişte Suriye hükümet güçlerinin kayıplarını abartmakla suçlanmış Gözlemevi'ne göre Hayyan, "Suriyelilerle yabancılardan oluşan İran destekli gruplar tarafından kontrol ediliyor".

BU KEZ TERS TARAFTAN SALDIRDI

2011'den beri Suriye'ye yüzlerce saldırı düzenleyen İsrail, çoğunlukla İran destekli Direniş Ekseni'nin Lübnan ayağını oluşturan Hizbullah'a silah nakletme girişimlerini veya İranlı savaşçıların İsrail sınırına yakın bir yerde tutunmalarını engellemeyi hedefliyor. Genelde sorumluluk üstlenmeme politikası uyguluyor.

Coğrafi olarak Halep, İsrail'e göre Suriye'nin karşı tarafında yer alıyor ve İsrail'in daha önce saldırdığı bölgelerden çok daha uzakta bulunuyor, ancak İsrail, daha önce Halep'i hedef almıştı.

Önceki İsrail saldırısı, 29 Mayıs'ta kıyı kenti Baniyas'ı hedef almış, Suriye devlet medyası iki noktanın vurulduğunu duyurup bir apartmanda bir kız çocuğunun ölümünden İsrail'i sorumlu tutmuştu. Saldırıda üç Hizbullah üyesinin öldürüldüğünü duyuran Gözlemevi, Suriye'nin İsrail füzesine müdahale etmesinden kaynaklanan şarapnel parçalarının kızın ölümüne neden olduğunu öne sürmüştü.

LÜBNAN-İSRAİL SINIRI ALEV ALEV

İsrail'in 7 Ekim'de Hamas saldırısına misilleme adı altında Gazze Savaşı'nı başlatmasından beri Hizbullah'ın İsrail ordusunun var gücünü Gazze Şeridi'ne yönlendirmesini önlemek için İsrail'e her gün düzenlediği saldırılar ve bunlara gelen karşılıklarla Lübnan-İsrail sınır bölgeleri de çatışma bölgesine döndü.

NİSANDA BÖLGESEL SAVAŞ RÜZGARLARI ESTİ

1 Nisan'da İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine düzenlediği hava saldırısında Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve 7 üst düzey subayı dahil 16 kişi öldürüldü. Bunun üzerine 13 Nisan'da İran yüzlerce İHA ve füzeyle ilk kez doğrudan İsrail'e saldırı düzenledi. 19 Nisan'da İsrail, İran'ın nükleer tesislerinin bulunduğu İsfahan'ı İHA'lar ve füzeyle hedef aldı. (Times of Israel, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar