Bolsonaro etrafındaki çember daralıyor: Brezilya'da bir albay darbe suçlamasıyla gözaltında

Bolsonaro etrafındaki çember daralıyor: Brezilya'da bir albay darbe suçlamasıyla gözaltında
Brezilya'da aşırı sağcı eski devlet başkanı Jair Bolsonaro ile işbirliği yaparak Lula da Silva'nın solcu hükümetine karşı darbe planlamakla suçlanan bir albay gözaltına alındı. İlgili soruşturma kapsamında, Bolsonaro'nun pasaportuna da el konmuştu.

Artı Gerçek - Brezilya'da solcu Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın hükümetine "darbe" iddiasıyla bir albay gözaltına alındı. Ulusal basında yayımlanan habere göre, darbe soruşturması kapsamında, savcılığın talimatı üzerine Albay Bernardo Correa Neto, ABD dönüşü havaalanında gözaltına alındı.

Albay Neto, eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ekibi ile işbirliği yaparak, Lula da Silva hükümetine karşı darbe planlamakla suçlanıyor.

Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Alexandre de Moraes'in talimatıyla operasyon yapan Federal Polis, Bolsonaro'ya yakın bazı isimleri 9 Şubat'ta gözaltına almıştı. Bu kişilerin arasında eski bakan ve üst düzey askerlerin de olduğu belirtilmişti.

Federal Polis'ten yapılan açıklamada, gözaltına alınanların 30 Ekim 2022'deki seçimleri kazanan Lula da Silva hükümetine "darbe girişiminde" bulunmakla ve organize suç örgütü kurmakla suçlandığı bildirilmişti.

Yüksek Mahkeme, soruşturma kapsamında, eski Devlet Başkanı Bolsonaro'dan pasaportunu 24 saat içinde Federal Polise teslim etmesini istemişti.

BREZİLYA'DAKİ KONGRE BASKINI

Bolsonaro destekçileri, Lula'nın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından 8 Ocak 2023'te ordunun müdahalede bulunması talebiyle polis bariyerini aşıp Ulusal Kongre binasına girmişti. Bolsonaro, 29 Nisan 2023'te polise verdiği ifadede, 8 Ocak'taki Kongre, Yüksek Mahkeme ve Başkanlık Sarayı baskınlarını "kışkırttığı" suçlamasını kabul etmemişti. (AA)

Öne Çıkanlar