Seçim sonuçlarına itirazı reddedilen Bolsonaro'ya 'kötü niyet' cezası: 4.3 milyon dolar ödeyecek

Seçim sonuçlarına itirazı reddedilen Bolsonaro'ya 'kötü niyet' cezası: 4.3 milyon dolar ödeyecek
Yayınlanma:
A+ A-
Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi, eski devlet başkanı Bolsonaro'nun seçim sonuçlarına itirazını reddetti. Mahkeme başkanı, "demokratik normlara saldırı" olarak nitelediği temelsiz hile iddiası nedeniyle Bolsonaro'nun partisine 4.3 milyon dolar ceza kesti.

Artı Gerçek - Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi, devlet başkanlığı seçimlerini solcu aday Lula da Silva'ya kaybetmesi sonrası sonuçlara sonuçlara itiraz eden eski aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro'nun başvurusunu reddetti. Mahkeme, başvurunun "kötü niyetli" olduğunu belirterek, Bolsonaro'nun partisine 22.9 milyon Brezilya reali (4.3 milyon dolar) ceza kesti.

DE MORAES: DEMOKRATİK NORMLARA SALDIRI NİTELİĞİNDE

Yüksek Mahkeme Başkanı Alexandre de Moraes, ikinci turu 30 Ekim'de yapılan başkanlık seçimlerinin ardından Bolsonaro'dan gelen itiraza ilişkin değerlendirmesinde, başvurunun "demokratik normlara saldırı niteliğinde" olduğunu belirtti. De Moraes, Bolsonaro'nun bu başvuruyla "yasa dışı veya anti-demokratik hareketleri teşvik etme" niyetinde olduğu yorumunu yaptı. Seçimlerde hile yapıldığına dair herhangi bir kanıt sunulmadığının altını çizen mahkeme, "kötü niyet" vurgusu yaparak Bolsonaro ve partisine 4.3 milyon dolar ceza kesti.

BOLSONARO HÂLÂ YENİLGİYİ KABUL ETMEDİ

212 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük ülkesi ve ekonomisi olan Brezilya'da, 30 Ekim pazar günü düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçimlerini, ülkeyi önceki yıllarda iki dönem yöneten sol görüşlü eski devlet başkanı Lula da Silva yüzde 50,9 oranında oyla kazanmıştı. Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Bolsonaro hâlâ yenilgiyi resmen kabul etmemiş olsa da, Lula'nın başkanlığı için geçiş sürecini başlattı. Lula, 1 Ocak 2023'te yemin ederek görevi Bolsonaro'dan devralacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar