Budapeşte ve Paris belediye başkanlarından İmamoğlu'na destek

Budapeşte ve Paris belediye başkanlarından İmamoğlu'na destek
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na siyaset yasağı getiren mahkeme kararının ardından Avrupa'daki mevkidaşlarından İBB Başkanı'na destek sürüyor. Budapeşte ve Paris'in belediye başkanları da mesajlarıyla İmamoğlu ile dayanışma gösterdi.

Artı Gerçek- Yargılandığı hakaret davasında iki yıl yedi ay 15 gün hapis cezası alan ve kendisine siyasi yasak getiren TCK’nın 53. maddesini uygulanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nda Avrupa'daki belediye başkanlarından destek devam ediyor.

Önceki gün Avrupa'daki 12 büyükşehir belediyesinin başkanından gelen toplu desteğin ardından Fransa'nın başkenti Paris'in ilk kadın Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin Belediye Başkanı Gergely Karácsony de sosyal medya hesaplarından İmamoğlu'na destek açıklamaları yaptı.

'SENİN YANINDAYIM EKREM!'

Twitter hesabından İmamoğlu ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşan Karácsony, hem İngilizce hem de Türkçe olarak “Senin yanındayım Ekrem!” yazdı. Karácsony paylaşımına Türkiye ve Macaristan bayraklarının emojisini de koydu.

'ANTİDEMOKRATİK KARARI KINIYORUZ'

Paris’in ilk kadın belediye başkanı Anne Hidalgo da Twitter’dan paylaştığı mesajında “İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile dayanışma içindeyim. Haksız bir şekilde cezaya çarptırıldı. Avrupalı diğer belediye başkanları ile beraber, siyasî nedenlerle verilen bu antidemokratik kararı kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Anne Hidalgo, 2022’nin nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını duyurmuş, bunun üzerinee İmamoğlu, Hidalgo’yu kutlamıştı.

Dün Avrupa'nın 12 büyük kentinin belediye başkanı ortak açıklama yaparak CHP'li siyasetçiye destek açıklaması yapmıştı. Floransa, Varşova, Barselona, Leipzig, Ghent, Braga, Talinn, Nantes, Oslo, Rotterdam, Stokholm ve Viyana kentlerinin belediye başkanlarından oluşan "Eurocities İcra Kurulu'ndan yapılan açıklamada "Görevdeki cumhurbaşkanının siyasi rakibine karşı Türk mahkemelerinde alınan kovuşturma kararı, demokrasi adına bir lekedir ve Türkiye'yi iyi yönetişim açısından yıllar geriye götürme riski taşıyor" denmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar