Çeçen lider Kadirov 18 yaşından küçük üç oğlunu Ukrayna cephesine yolluyor

Çeçen lider Kadirov 18 yaşından küçük üç oğlunu Ukrayna cephesine yolluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın müttefiki Çeçenistan'ın lideri Ramzan Kadirov, 18 yaşından küçük üç oğlunu Rus güçleriyle birlikte savaşmaları için Ukrayna'ya yollayacağını açıkladı.

Çeçen lider Ramzan Kadirov, 14, 15 ve 16 yaşlarındaki üç oğlunu Ukrayna'da Rus güçleriyle birlikte savaşmaları için yakında cepheye yollayacağını duyurdu.

"KENDİLERİNİ GERÇEK SAVAŞTA KANITLAMA ZAMANLARI GELDİ'

Telegram hesabından oğullarının silah talimi yaptığı bir videoyu da paylaşan Kadirov açıklamasında "Kendilerini gerçek bir savaşta kanıtlama zamanları geldi. Ben bu isteği sadece hoşnutlukla karşılayabilirim. Yakında cepheye gidecek ve temas hattının en zor bölümlerinden birinde görev yapacaklar" dedi.

"Şaka yapmadığını" vurgulayan Rusya'ya bağlı özerk bölge Çeçenistan'ın lideri Kadirov, oğulları 16 yaşındaki Ahmet, 15 yaşındaki Eli ve 14 yaşındaki Adem'in "küçüklüklerinden beri savaş eğitimi aldığını" da söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) göre, 15 yaşından küçüklerin savaşmaları "savaş suçu" olarak görülüyor ancak Rusya, UCM'nin yasal statüsünü tanımıyor.

Ancak Rusya, 18 yaşından küçüklerin aktif muharebelerde savaşmasını yasaklayan Birleşmiş Milletler anlaşmasını imzalamış durumda. Bu nedenle Kadirov'un 18 yaşından küçük oğullarını nasıl Ukrayna'daki savaşa göndereceği belirsizliğini koruyor.

KREMLİN'DEN KADİROV'A NÜKLEER YANITI: DAHA DENGELİ DEĞERLENDİRMELERİ TERCİH EDİYORUZ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın müttefeki Kadirov son dönemde Ukrayna savaşında bir dizi yenilgi yaşayan Rus ordusunu eleştiriyordu.

Kadirov son olarak Lyman kentinin Ukrayna güçlerince geri alındığı haberleri sonrasında Rusya'nın Ukrayna'da tahrip gücü düşük taktik nükleer silahlar da dahil daha sert önlemler alması gerektiğini söylemişti.

Kremlin'den bu konuda Kadirov'a yanıt geldi. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus ordusunun duygularla değil daha dengeli bir yaklaşımla hareket ettiğini söyledi.

Peskov " Çok duygusal anlar yaşanıyor. Bölgelerin liderleri kendi bakış açılarını ifade etmekte özgürdür. Ama bu zor zamanlarda duygular herhangi bir değerlendirmeden uzak tutulmalı. Biz daha dengeli, objektif değerlendirmeleri tercih ediyoruz" dedi.

Daha önce Rusya lideri Vladimir Putin, Rusya topraklarına yönelik herhangi bir tehdide "ellerindeki mevcut tüm imkanlarla yanıt vereceklerini" söylemiş, bu açıklama uluslararası toplum tarafından "nükleer silah kullanma tehdidi" olarak yorumlanmıştı.

Rusya'nın nükleer silah kullanma doktrinine göre eğer Rusya'ya yönelik nükleer ya da kitle imha silahlarıyla bir saldırı yapılırsa ya da Rusya devletinin konvansiyonel silahlarla varoluşu tehlikeye girerse Moskova'nın nükleer silah kullanma hakkı bulunuyor.

(DIŞ HABERLER)