Rusya, stratejik Lyman Kasabası'ndan çekildi

Rusya, stratejik Lyman Kasabası'ndan çekildi
Yayınlanma:
A+ A-
Moskova, askerlerin Ukrayna ordusu tarafından kuşatılma riski nedeniyle, Ukrayna'da stratejik öneme sahip Lyman Kasabası'ndan çekildiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde yer alan Lyman kasabasındaki askerlerini çekme kararının, kasabadaki yaklaşık 5 bin Rus askerinin Ukrayna ordusu tarafından kuşatılması riski nedeniyle alındığını açıkladı. Bakanlık sözcüsü İgor Konaşenkov, askerlerin "daha avantajlı hatlara" çekildiğini söyledi.

Stratejik öneme sahip Lyman, aylardır bölgedeki Rus askeri operasyonlarında lojistik ve ulaşım bakımından kilit rol oynuyordu.

Ukrayna Luhanks Bölge İdaresi Başkanı Sergiy Hayday, Donetsk bölgesindeki Lyman şehrinde 5 bine yakın Rus askerinin kuşatıldığını ve Ukrayna güçlerinin şehirden çıkış yollarının neredeyse tamamını tuttuğunu söyledi.

Hayday, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, " Yaklaşık 5 bin Rus askeri 'Lyman kazanında' kaldı" diyerek "Lyman'ın işgalden kurtarılmasından sonra sıra Luhansk bölgesine gelecek" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Doğu Grubu Temsilcisi Sergey Çerevatiy de Lyman şehri yakınlarındaki Yampil, Novoselivka, Şandriholovo, Drobışevo, Stavki yerleşim birimlerinin geri alındığını açıkladı.

Lyman'daki yenilgi, Rusya'nın Ukrayna'da Donetsk dâhil dört bölgeyi egemenliği altına almasının ardından geldi. Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya'nın Kırım'ı ilhak ettiği 2014 yılında bağımsızlıklarını ilan ederek "halk cumhuriyeti" adını kullanmaya başlamış, Herson ve Zaporijya bölgeleri ise Rusya'nın 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna'yı işgal sürecinde Rus kontrolüne geçmişti. Luhansk, Herson ve Zaporijya'nın büyük bölümü ile Donetsk'in yüzde 60'ı Rusya'nın kontrolünde bulunuyor.

Rusya; Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'yı topraklarına katmak için bu dört bölgede silah tehdidi altında referandumlar düzenlemişti. Tartışmalı referandumlarda ezici çoğunluğun Rusya'ya katılımdan yana oy kullandığı açıklanmıştı.

KADİROV: NÜKLEER SİLAH GİBİ DAHA SERT ÖNLEMLER ALINMALI

DW Türkçe'de yer alan habere göre Rusya'ya bağlı Çeçenistan Özerk Yönetimi Başkanı Ramazan Kadirov, Lyman'daki yenilgi sonrası Moskova'nın nükleer silah seçeneğini değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Telegram üzerinden yayımladığı mesajda, Lyman'daki askerleri geri çeken Rus komutanları eleştiren Kadirov, "Kişisel görüşüm, sınır bölgelerinde sıkıyönetim ilanı ve düşük verimli nükleer silahlar kullanımı gibi daha sert önlemler alınması gerektiği yönünde" dedi. (Kaynak)