Cihatçıların savaşı Türkiye’yi zorluyor

Cihatçıların savaşı Türkiye’yi zorluyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 02:21
A+ A-
Rusya öncülüğünde başlayan Astana toplantıları sürecinin 10’uncusu başlarken Türkiye, Suriye’nin İdlib’e dönük operasyonunu engellemek için çabalıyor.

DÜNYA - Rusya öncülüğünde başlayan, Türkiye ve İran'ın da garantör olarak katıldığı Astana toplantılarının 10’uncusu başlıyor. Suriye'de bir kısmı birbiriyle çatışan tarafların temsilcilerinin de katılacağı toplantı öncesinde İdlib'de şiddet tırmanıyor.

DOĞU GUTA BOŞALTILINCAYA KADAR ASAYİŞ KISMEN VARDI

Astana Süreci'nde çatışma azaltma bölgelerinden biri olarak belirlenen İdlib, Türkiye'nin sorumluluğu altında. Daha önce, Humus ve Şam da çatışma azaltma bölgesi ilan edilmiş, ancak taraflar anlaşmayı ciddi biçimde ihlal etmişlerdi.

Türkiye, Doğu Guta'nın Suriye operasyonlarıyla cihatçı örgütlerden temizlenmesine kadar İdlib'de asayişi kısmen de olsa sağlayabiliyordu. Ancak birbirleriyle de çatışan cihatçı örgütlerin binlerce savaşçı ve aileleriyle İdlib'e yerleştirilmelerinin ardından hakimiyet mücadelesi başladı.

TÜRKİYE’DEN RUSYA VE İRAN’A BASKI

Türkiye, Suriye'nin bu çatışmaları gerekçe göstererek İdlib'e operasyon düzenlemesinin önüne geçmek için Rusya ve İran'a baskı yapıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arap gazetecilerle yaptığı toplantıda, Şam yönetiminin İdlib'e operasyon ısrarını hatırlatarak, Türkiye'nin hiçbir şekilde böyle bir operasyona izin vermeyeceğini söyledi. Ancak Türkiye'nin böyle bir operasyonu durdurabilmesi için şehirde asayişi sağlayabildiğini göstermesi gerekiyor. Ne var ki, İdlib'de hâkimiyet sağlamak isteyen cihatçı örgütlerin gerek kamu binalarına, gerekse birbirlerine yönelik saldırıları durmak bilmiyor.

SON 1.5 AYDA 135 SİVİL ÖLDÜ

Son olarak İdlib'in Alkasse Mahallesi'ndeki patlamada 12 sivil hayatını kaybetti, 25 sivil yaralandı. Saldırıda, patlayıcı yüklü araçla bir hastane de hedef alındı.

Rus uçakları tarafından İdlib'in güneybatısındaki Bisenkera köyüne yapılan saldırıda da 8 sivil öldü, 12 kişi yaralandı. Son bir buçuk ayda düzenlenen hava saldırılarında ölen sivillerin sayısı 135'e çıktı.

EL NUSRA İDLİB’İ BIRAKMAK İSTEMİYOR

İdlib'i daha önce de hakimiyeti altına alan ve El Nusra Cephesi adıyla da bilinen Heyet Tahrir el Şam, Doğu Guta'daki mevzilerini terk etmesinin ardından şehre geri döndü.

Türkiye'nin kendisini feshedip, Özgür Suriye Ordusu'na katılmaya çağırdığı El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam'ın bu teklife sıcak bakmadığı söyleniyor.

ÖSO'daki diğer örgütlerle arasında çatışma bulunan Heyet Tahrir el Şam, son olarak Hama'nın güneyindeki savaşçılarını da İdlib'e transfer etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar