Çin'den ABD çıkışı: Konuşmaya da savaşmaya da hazırız

Çin'den ABD çıkışı: Konuşmaya da savaşmaya da hazırız
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 04:05
A+ A-
Çin'in BM Temsilcisi Zhang Jun, ABD ile ülkesi arasındaki ticaret savaşına ilişkin olarak, ‘ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız’ dedi.

Çin'in yeni Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, ABD ile ülkesi arasındaki ticaret savaşına ilişkin konuştu. Zhang Yun, "ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız" ifadelerini kullandı.

Zhang, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin açıklamalar yaptı. Zhang Jun Çin'in haklarını korumak için gereken her türlü önlemi alacağını belirtti. Milliyet’in AA’dan aktardığı habere göre Çin'in pozisyonunun belli olduğunu belirten Zhang ABD'ye, ticaret konusunda yaşanan gerilime "doğru yollardan doğru çözümün bulunması için doğru yola dönmesi" çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

İki ülke arasında geçen yıl martta başlayan ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine sahne olan ticaret savaşı, son olarak Çin'in teknoloji şirketlerine sıçramıştı. ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine eklenecek yeni gümrük vergisiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Ticari müzakereler devam ediyor, bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül'den itibaren Çin'den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin'le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz" demişti.

Öne Çıkanlar