Çin Haber Ajansı açıkladı: Hu Cintao sağlık sorunları sebebiyle salondan çıkarıldı

Çin Haber Ajansı açıkladı: Hu Cintao sağlık sorunları sebebiyle salondan çıkarıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Çin Komünist Partisi'nin 20 Ulusal Kongresi'nin son gününe damga vuran ve eski başka Hu Cintao'nun salondan çıkarıldığı görüntülere ilişkin Çin Haber Ajansı'ndan açıklama geldi. Ajans, Hu'nun sağlık sorunları sebebiyle salondan çıkarıldığını iddia etti.

Artı Gerçek - Çin Komünist Partisi'nin 20. Ulusal Kongresi'nin dün yapılan kapanış oturumuna damga vuran ve görevliler tarafından zorla dışarı çıkarıldığı görülen eski başkan Hu Cintao'nun sağlık sorunları sebebiyle salondan çıkarıldığı açıklandı.

Ülkeyi 2003'ten 2013'e kadar yöneten eski başkanın dışarıya çıkarılış şekli ve sebebi tartışmalara yol açarken, görüntülere Çin medyasında yer verilmemesi dikkat çekti.

HU CINTAO'NUN Şİ CİNPİNG'E MUHALİF OLDUĞU BİLİNİYOR

79 yaşındaki eski liderin, Şi Cinping'in parti içindeki iktidarını kuvvetlendirmesine karşı çıktığı ve parti içindeki tüm fraksiyonların yönetimde temsil edildiği eski kolektif liderlik modelini savunduğu için bu şekilde rencide edildiği iddia edilmişti.

ÇİN HABER AJANSI: HU CINTAO SAĞLIK SORUNLARI SEBEBİYLE ÇIKARILDI

Çin haber ajansı Xinhua'da yer alan bir habere göre Hu, 20. Kongre'nin son gün oturumuna nekahet döneminde olmasına rağmen katılmakta ısrar etmesi sebebiyle, Hu Cintao'nun sağlığından sorumlu sağlık personeli tarafından salondan çıkarılarak, dinlenmesi için yanda bulunan bir odaya alındığı öne sürüldü. Haberde Hu Cintao'nun hastalığının ne olduğuna ilişkin bilgi verilmezken, Kongre'nin açılış töreninde Hu'nun halsiz olduğu gözlemlenmişti.

GÖRÜNTÜLERE SANSÜR UYGULANDI

Öte yandan, Çin medyasında kongrenin son gününe ilişkin yayınlanan görsellerin hiç birinde söz konusu olaya dair görüntülere yer verilmemesi dikkat çekerken, Çin'in Twitter'ı olarak bilinen Weibo'da Hu'nun ismi geçen tüm yorumların sansürlendiği görüldü.

Merkez Komite cumartesi günü partinin üst düzey 205 delegesini de seçti. Delegeler Şi'nin fikirlerini anayasaya sokulmasını onaylayarak Çin'in geleceğinde Şi'nin söz hakkını güçlendirmişti.

Şi Cinping 2018'de bir devlet başkanının en fazla iki dönem görev yapmasına izin veren yasayı iptal etmiş ve süresiz devlet başkanlığının önünü açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar