Komünist Parti Kongresi'ne damga vuran görüntü: Çin'in eski devlet başkanı Hu Cintao salondan zorla çıkarıldı

Komünist Parti Kongresi'ne damga vuran görüntü: Çin'in eski devlet başkanı Hu Cintao salondan zorla çıkarıldı
Çin Komünist Partisi Kongresi, Devlet Başkanı Şi''in iktidarını güçlendiren değişikliklerle sona erdi. Şi'nin yarın üçüncü dönemindeki yeni kadrosuyla kameralar önüne çıkması beklenirken kapanış oturumunda eski lider Hu Cintao zorla dışarı çıkarıldı.

Artı Gerçek - Çin Komünist Partisinin Pekin’de yapılan 20. Ulusal Kongresi, bugün yapılan kapanış oturumuyla sona erdi.

Kapanış törenine ise Çin'in eski lideri, ülkeyi 2003'ten 2013'e kadar yöneten Hu Cintao'nun kolundan tutulup bilinmeyen bir sebeple salondan dışarı çıkarılması oldu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in yanında oturan 79 yaşındaki Hu'nun yanına gelen görevlilere direndiği dışarıya eşlik edilirken Şi'ye bir şeyler söylediği ancak Çin Devlet Başkanı'nın tepkisiz kaldığı görüldü.

Batılı gazeteciler olayın içeriye medya mensuplarının davet edilmesinden hemen sonra gerçekleştiğini, Şi'nin konuşması öncesinde Hu Cintao'nun dışarıya çıkarılmasının bu nedenle planlı olabileceğini ifade etti.

Şİ'NİN ÜÇÜNCÜ DÖNEMİNDE MERKEZ KOMİTE'DE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Partinin en üst yönetim organı Merkez Komite’nin seçildiği toplantıda, Merkez Komite ve Disiplin İnceleme Komitesi çalışma raporları ile Parti Tüzüğü’nde değişiklik onaylandı.

Kongrede yeni seçilen Merkez Komite’de, Devlet Başkanı ve Genel Sekreter Şi Cinping yer alırken partinin tepe yönetimini oluşturan Daimi Komite’deki 7 üyeden 4’ünün bulunmaması dikkati çekti. Bu isimler arasında Başbakan Li Kıçiang da yer aldı.

Başbakan Li Kıçiang'ın yanı sıra ÇinUlusal Halk Kongresi (ÇUHK) Başkanı Li Canşu, ÇinHalk Siyasi Danışma Konferansı Başkanı Vang Yang ve Başbakan Birinci Yardımcısı Han Cıng'ın adları yeni Merkez Komite listesine alınmadı.

69 yaşındaki Şi’nin üçüncü dönem iktidarının habercisi olan değişim, Çinliderinin yeni kadrolarla yoluna devam edeceğini gösteriyor. Şi'nin adının Merkez Komite listesinde yer alması, Çin liderinin yeniden genel sekreter seçilerek iktidarını sürdüreceğine işaret ediyor.

Emeklilik haddinde olan Li Canşu ve Han Cıng'ın parti yönetiminden ayrılmaları bekleniyordu. Başbakan Li Kıçiang, Anayasa'da başbakanlık için öngörülen iki dönem sınırlaması nedeniyle gelecek martta görevini devredecek. Li'nin partideki görevlerinden kendi isteği ile ayrılacağı kulislerde konuşuluyordu. Başbakan adayları arasında adı geçen 67 yaşındaki Vang Yang'ın ise başka bir adayın öne çıkması durumunda yönetimden ayrılması bekleniyordu.

Genel Sekreter Şi dışında halen Daimi Komite üyesi isimlerden ÇKP Birinci Sekteri Vang Huning ve Merkezi Disiplin İnceleme Komitesi Başkanı Cao Leci, listedeki yerlerini korudu.

Yeni seçilen Merkez Komite yarın ilk toplantısını yapacak. Komite kendi içinde 25 kişilik Siyasi Büro'yu ve 7 kişilik Daimi Komite'yi seçecek. Toplantının ardından Çin'in yeni liderleri basının karşısına çıkacak.

205 PARTİ DELEGESİ DE SEÇİLDİ

Merkez Komite cumartesi günü partinin üst düzey 205 delegesini de seçti. Delegeler Şi'nin fikirlerini anayasaya sokulmasını onaylayarak Çin'in geleceğinde Şi'nin söz hakkını güçlendirmişti.

Geçen hafta sonu Kongre'nin açılışında konuşan Şi, Hong Kong'da daha fazla bağımsızlık isteyen muhalefet hareketinin bastırılmasını övmüş ayrıca Pekin yönetiminin Tayvan adasını "güç kullanmayı dışlamadan" Çin anakarasına bağlama sözü vermişti.

Şi Cinping 2018'de bir devlet başkanının en fazla iki dönem görev yapmasına izin veren yasayı iptal etmiş ve süresi devlet başkanlığının önünü açmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar