Çin yeni Covid-19 ölümleri duyurmuyor, Pekin'de cenaze evleri doldu

Çin yeni Covid-19  ölümleri duyurmuyor, Pekin'de cenaze evleri doldu
Yayınlanma:
A+ A-
Çin 7 Aralık'ta sert Covid-19 önlemlerini gevşettiğinden bu yana yeni virüs kaynaklı ölüm duyurmadı. Ancak Pekin'de cenaze evileri ve krematoryumlarda yoğunluk olduğu haberleri geliyor. Şanghay'da da yüz yüze eğitime ara verildi.

Artı Gerçek- Çin'in kısa süre önce uyguladığı katı Covid-19 tedbirlerini ve kapanmaları ülkedeki bir dizi kentteki nadir gerçekleşen protesto eylemlerin sonrasında gevşetmesinin ardından başkent Pekin'deki cenaze evleri ve krematoryumlarda yoğunluk yaşanıyor.

Pekin'de Covid-19'un dominant varyantı Omicron nedeniyle 22 milyon nüfuslu başkentteki cenaze evleri ve krematoryumlara önlemlerin gevşetildiği 7 Aralık'tan bu yana daha fazla ölü getirildiği iddia ediliyor.

Reuters muhabiri cumartesi günü Covid-19'dan ölenlerin yakıldığı Dongjiao cenaze evine giden yolda yaklaşık 30 cenaze aracını park halinde gördüğünü açıkladı.

Cenazelerin birinin hazmat kıyafetli kişilerce taşındığını o sırada krematoryum üç ayrı bacasından dumanlar çıktığını anlatan Reuters muhabiri krematoryumun hemen yanındaki cenaze evinde yerde duran 20 dolu ceset torbası gördüğünü söyledi.

'7 ARALIK'TAN BERİ CENAZE EVİNE GETİRİLENLERİN SAYISI ARTTI'

Reuters ölenlerin Covid-19'dan hayatını kaybedip kaybetmediğini kesin olarak doğrulayamadığını söyledi ancak cenaze evinde çalışan iki kişi Reuters'a önlemlerin gevşetildiği 7 Aralık'tan bu yana merkeze getirilen ölü sayısının normalden daha fazla olduğunu söyledi.

Pekin'deki cenaze evlerinde çalışanlar arasında da pozitif vakaların arttığı belirtiliyor.

Reuters'a bilgi veren Miyun Cenaze Evi çalışanı "Şu anda daha az aracımız ve daha az işçimiz var. Çok sayıda işçimiz pozitif vaka oldu" diyerek yoğunluk yaşadıklarını aktardı. Ancak krematoryumlarda çalışanlarda daha fazla hastalık görülmesinin Covid-19 bağlantılı ölümlerle ilgili olup olmadığı net değil.

ŞANGHAY'DA OKULLAR YENİDEN UZAKTAN EĞİTİME GEÇİYOR

Pekin'e bin kilometreden fazla uzaklıktaki Şanghay'da da artan vakalar üzerine çok sayıda okul velilere pazartesiden itibaren uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu.

Anaokulları ve kreşlerde de yüz yüze eğitime ara verilecek.

7 ARALIK'TAN BERİ YENİ ÖLÜM DUYURULMADI

Çin resmi olarak 7 Aralık'tan beri yeni Covid-19 ölümü duyurmadı.

ABD merkezli bir araştırma enstitüsünün tahminine göre 2023 yılında önlemlerin aşamalı olarak gevşetilmesiyle birlikte ülkede 1 milyondan fazla kişi Covid-19 nedeniyle ölebilir.

Ülkede son olarak 3 Aralık'ta Covid-19 kaynaklı ölüm duyurulmuş, Pekin'de ise en son Covid-19 kaynaklı ölüm 23 Kasım'da resmi olarak kaydedilmişti.

Ancak saygın Çinli haber kuruluşu Caixin ülkede cuma günü tanınmış iki gazetecinin Covid-19 nedeniyle öldüğünü açıkladı. Caixin 14 Aralık'ta da Siçuan'daki bir tıp öğrencisinin Covid-19'dan öldüğünü yazdı.

Çin'de resmi kayıtlara göre pandeminin başladığı 2019 sonundan bu yana 5 bin 235 kişi yeni virüsün yol açtığı hastalık nedeniyle öldü. Anakara Çin'de cuma günü 2 bin 286 yeni semptomatik vaka olduğu açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar