Çin protestoların ardından Covid-19 kısıtlamalarını hafifletiyor

Çin protestoların ardından Covid-19 kısıtlamalarını hafifletiyor
Çin'de COVID-19 kısıtlamalarına karşı eylemlerin ardından hükümetin yeni yumuşama önlemlerini hayata geçireceği öne sürüldü. Reuters'a konuşan kaynaklar yaşlılar ve hamileler gibi belirli kişilere ev karantinası izni verileceğini söyledi.

Artı Gerçek- Çin'in Pekin, Şanghay ve Guangzhou kentlerinde hafta sonu aralarında pozitif vakaların günlerce karantina merkezlerinde tutulduğunun da yer aldığı sert COVİD-19 kısıtlamalarına karşı yapılan ve ülkede oldukça nadir görülen eylemlerin ardından Çin hükümeti bazı kısıtlamaları yumuşatma yoluna gitti.

Reuters'a konuşan iki ayrı kaynak hükümetin ilerleyen günlerde COVID-19 pozitif olan kişilerin bazılarının karantina dönemini evlerinde geçirmesinin de yer aldığı bir dizi yeni uygulamayı hayata geçireceğini söyledi.

Kaynaklardan biri tüm pozitif vakaların karantinayı evlerinde geçirmesine izin verilmeyeceğini ancak hamile kadınların, yaşlıların ve altta yatan başka bir hastalığı olanların evlerinde karantinaya girmesine izin verileceğini söyledi.

Ajansa konuşan kaynaklar eğer çevre şartları uygunsa pozitif vakalarla temaslı kişilerin de evlerinde kendilerini izole etmesine izin verileceğini de belirtti. Yine hükümetin toplu nükleik asit amplifikasyon testlerinin sayısını azaltacağı da iddialar arasında.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

KARANTİNA PROTOKOLLERİNDE CİDDİ DEĞİŞİKLİK

Ev karantinasına izin verilmesi "sıfır vaka" politikası izleyen Çin'in karantina protokollerinde önemli bir değişiklik anlamına geliyor.

Bu yılın başında mahallelerin tamamı sadece tek bir pozitif vaka görülse bile bazen haftalarca olmak üzere tamamen kapatılmıştı. Geçen ay ise bu uygulama hafifletilmiş bu kez pozitif vakanın görüldüğü apartmanların kapatılmasına başlanmıştı.

Ülkede geçen hafta Sincan bölgesinin Urumçi kentinde 10 kişinin bir apartmandaki yangında iddiaya göre COVİD-19 barikatları nedeniyle dışarı çıkamayarak hayatını kaybetmesi üzerine büyük bir protesto eylemi yapılmış ardından Şanghay, Pekin ve Guangzhou kentlerinde de sıkı kısıtlama tedbirlerine karşı yüzlerce kişi sokağa çıkmış, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in istifasını isteyen sloganlar atılmıştı.

Şanghay ve Guangzhou'da artan vakalara rağmen kısa süre önce kapatma uygulamaları da sonlandırılmaya başlanmıştı.

ÇİN BAŞBAKAN YARDIMCISI ÖNLEMLERİ YUMUŞATMA SİNYALİ VERDİ

Çin'in COVID-19 ile mücadele çabalarını yöneten Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan da çarşamba günü yaptığı açıklamada bu önlemlerin yumuşatılacağının sinyalini verdi.

Resmi haber ajansı Şinhua'nın aktardığına göre ulusal sağlık yetkilileriyle bir araya gelen Sun "pandemiyle mücadelede yeni bir döneme girildiğini" söyledi. COVID-19 testleri, tedavisi ve karantina politikalarında "iyileştirme" yapılması talimatını veren Sun "Omicron varyantının azalan patojenitesi, artan aşılama oranı ve salgın kontrol ve önleme konusunda biriken deneyimle, Çin'in pandemiyle mücadelesi yeni bir aşama ve görevle karşı karşıya" dedi.

Çin nüfusunun yüzde 90'ınından fazlası çift doz aşı oldu ancak bu oran 80 yaş üstü yaşlılarda keskin bir şekilde düşüyor. Ülkede çarşamba günü 36 bin 61 yeni vaka görüldü. Salı günü bu sayı 37 bin 828 olarak kaydedilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar