Çin'in eski Devlet Başkanı Jiang Zemin 96 yaşında öldü

Çin'in eski Devlet Başkanı Jiang Zemin 96 yaşında öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Çin'in eski Devlet Başkanı Jiang Zemin, lösemi ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle Şanghay kentinde 96 yaşında öldü. Ülkenin dışa açılma politikasını sürdüren Zemin Çin'i 1993-2003 yılları arasında yönetmişti.

Artı Gerçek - Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesinden yapılan açıklamada, Jiang'ın lösemi ve çoklu organ yetmezliğinden tedavi gördüğü Şanghay'da öğle saatlerinde öldüğü duyuruldu.

Jiang Zemin’in kaybını Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi, Çin Ulusal Halk Kongresi Yürütme Komitesi, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi, Çin Komünist Partisi ve Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyonu duyurdu.

Parti ve tüm etnik gruplardan Çin halkına hitaben yazılan mektupta derin yas duygusunun altı çizildi.

Mektupta "Yoldaş Jiang Zemin’in tüm Parti ve etnik grupların onayladığı seçkin bir lider, büyük bir Marksist ve proleter devrimci, devlet adamı, askeri stratejisit, sınanmış bir komünist savaşçı ve 'Çin'e Özgü Sosyalizm' davasının önderlerinden" olduğunun altı çizildi.

TİANANMEN PROTESTOLARI SONRASINDA İKTİDARA GELİP ÜLKENİN DIŞA AÇILMASINI SÜRDÜRDÜ

Pekin'de 1989'da Tienanmın Meydanı'ndaki protestoların kanlı şekilde bastırılmasının ardından iktidara gelen Jiang, kendisinden önceki Çin lideri Dıng Şiaoping'in dışa açılma ve reform politikasının uygulayıcısı olmuştu.

Ülkede 1990’larda liderliği üstlenen Jiang, o güne dek devrimin ilk kuşağından askeri ve siyasi figürlerin oluşturduğu ÇKP yönetimine kurumsal bir yapı getirmiş ve sivil bürokrasiyi iktidara taşımıştı.

Jiang, “Üç Temsil” adını verdiği teorisiyle ÇKP’nin işçi sınıfını temsil ettiği görüşünü revize ederek, “partinin, Çin’deki gelişen üretici güçleri, gelişen kültürü ve Çin halkının çoğunluğunun çıkarlarını temsil ettiği” anlayışını getirmişti.

Jiang'ın döneminde Çin ekonomik reformların yanı sıra 1997'de Hong Kong'un İngiltere'den Çin'e devrine ayrıca Çin'in 2001'de Dünya Ticaret Örgütü'ne girişine sahne oldu. ( DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar