Çin'de artan vakalara rağmen Covid-19 kısıtlamaları daha da gevşiyor

Çin'de artan vakalara rağmen Covid-19 kısıtlamaları daha da gevşiyor
Çin aşırı sert Covid-19 kısıtlamalarına yükselen ülke içi tepkinin ardından pandemiyle mücadele uygulamasında gevşeme adımlarına devam ediyor. Ancak uzmanlar tam bir açılmayı gelecek yıla kadar beklemiyor.

Artı Gerçek- Çin, Covid-19 pandemisiyle mücadelesindeki "sıfır vaka" politikasında gevşeme adımlarına artan rekor sayıdaki vakalara rağmen devam ediyor.

Başkent Pekin'de Covid-19 test kulübeleri cuma günü kapatılmaya başlandı. Shenzen kenti de diğer şehirlerin ardından artık yolculuk yapacak kişilerden seyahat öncesi test sonuçlarını ibraz etmelerini istemeyeceğini duyurdu.

Günlük vakalar neredeyse tüm zamanların en üst seviyesine yaklaşırken Çin'in bazı kentleri halktan gelen tepkilerin artması ve ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle karantina kuralları ve test gerekliliklerinde yumuşamaya gitmişti.

Aralarında Pekin ve Guangzhou'nun yer aldığı büyük kentler bu değişikliklerde öncü kentler. Bugün ise (3 Aralık) Shenzen kenti artık parklara girerken ya da şehir içi toplu ulaşımı kullanan yolculardan negatif Covid-19 sonucu istemeyeceğini açıkladı. Daha önce ülkenin büyük kentlerinden Tianjin ve Chengdu'da da benzer kararlar alınmıştı.

PEKİN'DE METROYA GİRİŞTE TEST SONUCU İSTENMEYECEK

Pekin'de süpermarket benzeri mekanlara girişte negatif test sonucu zorunluluğunun kaldırılması sonrasında kentteki pek çok test kulübesi de kapatıldı.

Gelecek hafta pazartesi günü başkent metrosuna girişte de bu uygulamanın sonlandırılacağı açıklanırken, iş yerleri dahil bazı halka açık yerlerde test sonucu istenmeye devam edileceği vurgulandı.

Pekin'de bir test kulübesinin vinçle kaldırılırken kişilerin sevinçle konuşmalarını gösteren bir video Çin sosyal medyasında viral oldu. Zira insanların uzun süre kuyruklarda test için beklemesi tepki çekiyordu.

Pekin'deki bazı mahallelerin sakinleri ise sosyal medyada pozitif vakaların evde kendilerini nasıl izole edebileceğiyle ilgili bilgi notları paylaşmaya başladı.

Reuters'a konuşan bazı yetkililer bir süre önce belirli kriterleri (hamile, yaşlı ya da altta yatan hastalıklar) karşılayanların ayrıca temaslı kişilerin ev karantinasına izin verileceğini, karantina merkezlerine götürülmeyeceğini söylemişti.

Pekin hükümetinin ülke genelinde test zorunluluklarını yumuşatan ek kararlarını ilerleyen günlerde duyurması bekleniyor.

ENDİŞELER DE VAR

Ancak bazı uzmanlar 2023'ün mart ayına kadar Çin'de tam bir kapanma sonlandırma uygulamasını beklemiyor.

Uzmanlar bundan önce Çin'in yeni başlattığı yaşlı kişilerde Covid-19 aşılama kampanyasında iyi sonuç alması gerektiğini belirtiyor.

Uzmanlar arasında yapılan tahminler Çin'de kapanma uygulamalarının tamamen sonlanması halinde 1,3 milyon ile 2 milyon arasında kişinin ölebileceğini iddia ediyor.

Ülkede 2 Aralık'ta 32 bin 827 Covid-19 vakası tespit edildi. Bir gün önce bu rakam 34 bin 772 idi.

Cuma günü itibarıyla resmi rakamlara göre ülkede pandeminin başından beri bin 233 kişi virüs nedeniyle öldü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar