Columbia Üniversitesi Filistin korkusuyla mezuniyet törenini iptal etti: Oxford ve Cambridge'de Gazze Dayanışma Kampı kuruldu

Columbia Üniversitesi Filistin korkusuyla mezuniyet törenini iptal etti: Oxford ve Cambridge'de Gazze Dayanışma Kampı kuruldu
Filistin yanlısı öğrencilerini gözaltına aldırıp uzaklaştıran Columbia, geleneksel mezuniyet törenini düzenlemeye cesaret edemedi. Oxford ve Cambridge'de Gazze Dayanışma Kampı kuran öğrenciler, yönetimlerin İsrail'le tüm bağları kesmesini talep etti.

Artı Gerçek - ABD'de Filistin Direnişi'nin kalesine dönüşen kampüslerin başını çeken New York'taki prestijli Columbia Üniversitesi'nin yönetimi mezuniyet törenini iptal etme yoluna giderken, Britanya'nın en prestijli iki üniversitesi Oxford ve Cambridge'de de Gazze Dayanışma Kampı kuruldu.

GENEL TÖREN YERİNE BİR DİZİ KÜÇÜK ETKİNLİK

Columbia Üniversitesi yönetimi, polis çağırıp Gazze Dayanışma Kampı'nı dağıttırması, yüzlerce öğrenciyi gözaltına aldırması ve kampa katılan öğrencilere okuldan uzaklaştırma cezası vermesi sonrası protestolardan kaçmak için mezuniyet törenini iptal etti. Yönetim, 15 Mayıs'ta yapılması planlanan üniversite çapında genel mezuniyet töreninden vazgeçtiğini, bunun yerine bir dizi küçük etkinlik düzenleyeceğini duyurdu.

'ÖĞRENCİLERLE AİLELERİ İÇİN DAHA ANLAMLI OLACAK'

"Son haftalar topluluğumuz için inanılmaz derecede zor geçti" denilen açıklamada "Öğrencilerimize hak ettikleri ve istedikleri kutlamayı yaşatmaya kararlıyız. Küçük ölçekli, fakülte temelli kutlamalar öğrencilerle aileleri için en anlamlı olanı. Kaynaklarımızı bu okul törenlerine ve onları güvenli, saygılı ve sorunsuz yürütmeye odaklayacağız. Bu hedefe ulaşmak için halihazırda büyük bir çaba sarf ediyoruz" iddiasında bulunuldu.

OXFORD'UN SÖMÜRGE PROJELERİYLE İLİŞKİSİNE VURGU

Filistin Direnişi'ne Britanya'nın dünyaca ünlü Oxford ve Cambridge üniversitelerinin öğrencileri de katıldı. Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi ve Cambridge Üniversitesi King's College'ın önünde Filistin bayraklı çok sayıda çadır kuruldu. ABD'de olduğu gibi Britanya'da da öğrenciler, üniversite yönetimlerini İsrail'le her türlü bağlarını kesmeye çağırdı.

Oxford Filistin İçin Eylem grubu, kampüsteki Filistin bayraklı çadırların, "Oxford'un sömürge projeleriyle ilişkisini" simgelediğini söyledi.

'İSRAİL YERİNE FİLİSTİN'E DESTEK OLUN'

Dünya çapındaki Filistin yanlısı öğrenci protestolarıyla "dayanışma içinde olduklarını" belirten grubun açtığı pankartta şu taleplere yer verildi: Üniversitenin tüm mali bilançosunun açıklanması, İsrailli işletmelerle tüm bağların koparılması, üniversitenin yatırım politikasının elden geçirilmesi, Gazze'deki eğitim kurumlarının Filistin öncülüğünde yeniden inşasına destek verilmesi.

CAMBRİDGE HATIRLATMASI: GAZZE’DE ÜNİVERSİTE KALMADI

Cambridge'de yüzlerini kapatan öğrenciler çadırlar kurup pankartlar açtı. Pankartlardan birinde "Gazze’de üniversite kalmadı" hatırlatması yapıldı. Filistin İçin Cambridge grubu, "İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere yönelik soykırımına yönelik mali ve profesyonel desteğini ifşa etmesi ve geri çekmesini" taleplerini açıkladı.

BM'ye göre Gazze'deki okulların yüzde 80'inden fazlası hasar gördü ya da yıkıldı. Gazze'de 5479'dan fazla öğrenci, 261 öğretmen ve 95 üniversite profesörü öldürüldü. İsrail'in 7 Ekim'den beri Gazze'de düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlerin sayısı yaklaşık 35 bini buldu. (AFP, CNN, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar