DSÖ: Dünya nüfusunun yüzde 90'ı Covid-19'a karşı bağışıklık geliştirdi

DSÖ: Dünya nüfusunun yüzde 90'ı Covid-19'a karşı bağışıklık geliştirdi
Yayınlanma:
A+ A-
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya nüfusunun Covid-19'a karşı şu anda belirli seviyede" bağışıklığı var. Ancak DSÖ Başkanı yeni varyantların ortaya çıkmasına karşı tetikte olma uyarısı yaptı.

Artı Gerçek- Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya nüfusunun yüzde 90'ının Covid-19'a karşı belirli bir seviyede bağışıklık geliştirdiğini söyledi.Ancak DSÖ Başkanı yeni varyantların hala ortaya çıkabileceği uyarısını yaptı.

Tedros açıklamasında pandemiyle mücadeledeki kararlılıkta verilen araların yeni bir Covid-19 varyantının ortaya çıkamasına ve şu anda kürsel ölçekte baskın varyant olan, daha hafif hastalığa (dolayısıyla daha az ölüme) yol açan Omicron varyantının yerini alabileceğine işaret etti.

'PANDEMİNİN ACİL SAFHASININ SONLANMASINA DAHA YAKINIZ'

Tedros " DSÖ dünya nüfusunun yüzde 90'ının önceki enfeksiyonlar veya aşılama sayesinde belirli bir seviyede Sars- CoV-2'ye karşı bağışıklık geliştirdiğini hesaplıyor" dedi.

DSÖ Başkanı sözlerini "Pandeminin acil safhasının sonlanmasına daha yakın olduğumuzu söyleyebiliriz ancak henüz oraya varmadık" diye sürdürdü.

Tedros " Takip, test yapma, sekanslama ve aşılamada verilen aralar yüksek ölüm oranına yol açabilecek yeni bir endişe kaynağı varyantın ortaya çıkması için sağlam koşullar yaratıyor" dedi.

Geçen hafta Omicron varyantının ortaya çıkışının yıldönümüydü. Tüm dünyaya yayılan Omicron varyantı kendinen önceki Delta varyantından daha bulaşıcı.

Dünyada yaklaşık 640 milyon Coronavirüs vakası görüldü ve 6,6 milyondan fazla insan virüs sebebiyle öldü. Ancak bu rakamların bazı ülkelerin yeterince şeffaf olmadığı düşünülürse Birleşmiş Milletler'e bağlı örgütün tahmininden çok daha fazla olabileceği vurgulanıyor.

Geçen hafta dünya üzerindne 8 bin 500 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğünü hatırlatan DSÖ Başkanı Tedros "Enfeksiyonları önlemek ve hayat kurtarmak için bu kadar çok aracımız varken, pandemiden üç yıl sonra bu kabul edilemez" dedi. ( DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar