Dünya liderleri Bartın'daki maden faciası nedeniyle taziyelerini sundu

Dünya liderleri Bartın'daki maden faciası nedeniyle taziyelerini sundu
Bartın'daki maden ocağında son belirlemelere göre 41 madencinin öldüğü grizu patlamasının ardından dünya liderleri Türkiye'ye taziyelerini gönderdi. Taziye gönderenler arasında Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de yer aldı.

Artı Gerçek - Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında son belirlemelere göre 41 madencinin grizu patlaması nedeniyle öldüğü facianın ardından dünya liderlerinden ve çok sayıda ülkenin diplomatik temsilciliklerinden taziye mesajları gönderildi.

ZELENSKİY'DEN TÜRKÇE MESAJ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Twitter hesabından Türkçe yaptığı başsağlığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bartın'ın Amasra ilçesinde maden patlamasının meydana geldiği haberini derin üzüntüyle öğrendim. Hayatını kaybedenlerin akrabalarına ve yakınlarına taziyelerimi sunuyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum".

PUTİN: EN DERİN TAZİYELERİMİZİ KABUL EDİN

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Bartın'daki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajı gönderdi.

Kremlin'den yapılan yazılı açıklamaya göre Putin, Erdoğan'a Bartın'daki maden ocağında meydana gelen patlamayla ilgili telgraf gönderdi. Putin mesajında, "Bartın'daki maden ocağında meydana gelen kazanın trajik sonuçlarıyla ilgili olarak en derin taziyelerimizi kabul edin. Ölen madencilerin aileleri ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, yaralılar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim" ifadelerine yer verildi.

YABANCI MİSYONLARIN TEMSİLCİLERİ TAZİYE MESAJLARI YAYINLADI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Bartın’daki maden ocağında meydana gelen elim patlamadan derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, "Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ajay Sharma da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bartın’daki maden faciası nedeniyle derin bir üzüntü içinde olduğunu, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa dileyerek, kurtarma çalışmalarının kısa zamanda olumlu sonuçlanmasını ümit ettiğini dile getirdi.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği de Bartındaki maden ocağında meydana gelen patlamadan derin üzüntü duyulduğunu dile getirerek, "Hayatını kaybeden madencilerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Geçmiş olsun Bartın, geçmiş olsun Türkiye" açıklamsını yaptı.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliğinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Türkiye'ye, Amasra'da yaşanan acı iş kazası için Yunanistan'dan en içten taziyelerimizi iletiyoruz. Kurtarma çalışmalarının mümkün olan en iyi sonuca ulaşmasını diliyoruz. Düşüncelerimiz hayatını kaybeden madencilerin aileleriyle birlikte. Yaralılara acil şifalar diliyoruz" dendi.

KAZAKİSTAN, AZERBAYCAN VE GÜRCİSTAN BAŞSAĞLIĞI MESAJLARINI İLETTİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Aliyev mesajında, maden ocağında meydana gelen patlamada çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı haberinin kendisini derinden sarstığını belirtti. Türkiye'nin acısını paylaştıklarını ifade eden Aliyev, Erdoğan'a, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türk halkına, kendi ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerini iletti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili de Bartın’daki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajları gönderdi. Tokayev’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mesajda “Kazakistan halkı ve şahsım adına size ve yakınlarını kaybeden ailelere taziyelerimi iletiyor ve bu acı kaybınızı paylaşıyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum" dendi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili de Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, "Türkiye'nin Bartınilinden trajik bir haber. Kurbanların ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum. Dualarımız, sevdiklerini kaybedenler içindir" diye yazdı.

UMMAN VE ÜRDÜN'DEN TAZİYE MESAJLARI

Umman Sultanlığı ile Ürdün de patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajları yayınladı. Umman Sultanlığı'nın Bartın'daki maden patlamasından dolayı Türkiye'ye taziyelerini ileterek, dost Türkiye hükümeti ile halkına ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediği belirtildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı'ndan da benzer bir taziye mesajı yayınlandı. Mesajda, Bartın'daki maden patlamasından üzüntü duyulduğu, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları, kardeş Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkına en içten başsağlığı dileklerinin iletildiği ifade edildi.

KATAR EMİRİ TAZİYE TELGRAFI YOLLADI

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de Bartın'daki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye telgrafı çekti.

Katar resmi haber ajansı "Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Bartın'daki maden ocağı patlamasında hayatını kaybedenler için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir başsağlığı telgrafı yolladı" dedi. Telgrafta Katar Emiri'nin, yaralılara acil şifalar temennisinde bulunduğu da belirtildi.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar