Endonezya evlilik dışı cinsel ilişkiyi suç sayan ceza yasasını geçirdi

Endonezya evlilik dışı cinsel ilişkiyi suç sayan ceza yasasını geçirdi
Endonezya parlamentosu evlilik dışı cinsel ilişkiye bir yıla kadar hapis cezası getiren yeni ceza yasasını kabul etti. Ancak ceza yasası üzerinde değişiklik yapılabilmesi için üç yıl daha yürürlüğe girmeyecek.

Artı Gerçek- Güneydoğu Asya'da dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusunun yaşadığı Endonezya'da parlamento, evlilik dışı cinsel ilişkiye bir yıla kadar hapis cezası getiren ayrıca evli olmayanların aynı evde yaşamasını suç sayan tartışmalı ceza yasasını parlamentoda kabul etti

En az üç yıl daha yürürlüğe girmeyecek yasaya göre devlet başkanına hakaret edenler ile resmi devlet ideolojisine karşı görüşlerini ifade edenler de üç yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

İzinsiz gösteriler ve "kara büyü" de ceza yasasına göre yasak olan eylemlerden.

Kişilere evlilik dışı cinsel ilişkiye girdikleri suçlaması ise partnerleri ya da anne-babaları tarafından yapılabilecek. Başkent Cakarta'daki parlamento önünde küçük grupların eylemlerine de neden olan yani ceza yasası özellikle iş dünyasından, turizmin ve dış yatırımların zarar görebileceği uyarısına rağmen tüm siyasi partilerin desteğini aldı.

Endonezya yasalarına göre zina halihazırda suçtu ancak evlilik öncesi cinsel ilişki için böyle bir kısıtlama bulunmuyordu.

Aceh dahil ülkenin bazı bölgelerinde özellikle kadınlara ve LGBTİ+ topluluğuna yönelik ayrımcılığı artıran şeriat yasaları halihazırda yürürlükte.

YABANCILAR İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK

Hem yabancılar hem de Endonezya vatandaşları için geçerli olacak yeni ceza yasasına muhalefet eden insan hakları örgütleri, ülkede 1998'de diktatör Suharto'nun devrilmesinden sonraki demokratik kazanımların zarar göreceğine vurgu yapıyor.

Milletvekilleri ise "kamu yararına olan eylemlerin" ve ifade özgürlüğünün ceza yasası kapsamında koruma altına alındığını ve yasaklardan etkilenmeyeceğini iddia ediyor.

Ülkede ceza yasası düzenlemeleri Endonezya'nın 1945'te Hollanda'dan bağımsızlığını ilan etmesinden beri tartışılan bir konu. Son düzenleme 1945'ten beri bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

2019'da ceza yasasına düzenlemeler getiren taslak ülke genelinde geniş ölçekli eylemlere sebep olmuş ve taslak geri çekilmişti. Başkent Cakarta'da polis ve öğrenciler arasında çatışmalara yol açan eylemlere on binlerce kişi katılmıştı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar