Erdoğan, Miçotakis'le tartıştıkları iddiasına yanıt verdi: Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı böyle bir seviyeye düşer mi?

Erdoğan, Miçotakis'le tartıştıkları iddiasına yanıt verdi: Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı böyle bir seviyeye düşer mi?
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan gazetesi Kathimerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Prag'da yaşadığı öne sürülen ağız dalaşını manşetlerine taşıdı. Erdoğan ise tartışma iddiasına cuma namazı çıkışında yanıt verdi.

Artı Gerçek - Fransa'nın girişimiyle kurulan Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) ilk toplantısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında ağız dalaşı yaşandığı öne sürüldü. İddiaya göre, iki lider akşam yemeğinde atıştı.

Yunanistan gazetesi Kathimerini'nin haberine göre tartışma, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki zirvede liderlere verilen akşam yemeğinde yaşandı. Erdoğan'ın yemekte 'protokolü ihlal ederek' Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik politikasını ve Yunanistan'ı eleştirdiği ileri sürüldü. Gazeteye konuşan diplomatik kaynaklara göre, Miçotakis'in bu eleştirilere anında yanıt verdi ve "Türkiye'nin, Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliğini sorgulamaya son vermesi gerektiğini" söyledi.

Kathimeri'ye konuşan bir kaynak, "Yunanistan provokasyonlara girmiyor. Fakat provoke edildiğinde, Miçotakis'in liderler yemeğinde yaptığı gibi yanıt verecektir. Ağız dalaşını herkes gördü. Erdoğan zirveden her zamankinden daha fazla tecrit edilmiş şekilde ayrıldı" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: PROTOKOL KAİDELERİNİ BİLMEYEN BİR ADAM

Erdoğan ise Miçotakis ile tartıştıkları iddiasına cuma namazı çıkışında yanıt verdi. Erdoğan, “Bende böyle bir yüz görüyor musun? Bir defa protokol kaidelerini bilmeyen bir adam" diyerek şöyle devam etti:

"Kendisinin orada konuşması, programda olmamasına rağmen ben ana konuşmacılardan bir tanesiydim, konuşmamı yaptım, masama geçtim, o da kimden nasıl izin aldı bilmiyorum oradan çıktı bana cevap yetiştirmeye kalktı. Onun cevabına ben cevap mı vereyim. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı böyle bir seviyeye düşer mi? Sadece onun orada birkaç kelamını dinleyerek onunla yetindim. Doğru düzgün kimse de alkışlamadı."

'BEYEFENDİ KONUŞMADAN RAHATSIZ OLMUŞ'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un önerisiyle hayata geçirilen AST'nin, Avrupa ülkeleri arasında siyasi diyalog sağlaması amaçlıyor. Kuruluşun ilk toplantısına, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ve olmayan 44 Avrupa ülkesinin lideri bir araya geldi. Toplantıda Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile de görüşen Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında Yunanistan ilgili bir soruya şu yanıtı vermişti:

"Bu akşam yemekte benim konuşmam vardı. Ben konuşmamı yaptım, beyefendi konuşmadan çok rahatsız olmuş. Rahatsız olduğu için de – aslında bu tür yemek adabına terstir, kimden izin aldı, nasıl yaptı bilmiyorum, herhalde başkandan almıştır izni – orada çıktı, bir konuşma yaptı. Kendisine bizim biraz ağır gelecek ifadeler kullandığımızı söyledi, aslında ağır bir şey de yoktu ve olması gereken yerde değiller, hala bunların biliyorsunuz bütün politikaları yalan üzerine kuruludur. Hep yalan, dürüstlük yok. ‘Hadi bir araya gelelim’ dediğiniz zaman kıyıdaş ülkelerle falan, buna da yanaşmıyorlar. Ama kendileri Türkiye’den ön adım atmayı bekliyorlar ve araya da birçok ülkeyi sokuyorlar." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar