Erdoğan, Putin'le telefonda görüştü

Erdoğan, Putin'le telefonda görüştü
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Kremlin görüşmede Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesinin de ele alındığını açıkladı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığ'ından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirecek adımlar ve Rusya-Ukrayna savaşına dair gelişmeler ele alındı.

Karadeniz Tahıl Girişimi'nin yeniden uzatılmasıyla ilgili "müspet tutumu" dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Putin'e teşekkür eden Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların bir an önce müzakereler yoluyla sona erdirilmesine önem verdiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'de mutabık kaldıkları ekonomik işbirliği temelinde yeni adımlar atabileceklerini de belirtti.

KREMLİN: TÜRKİYE-SURİYE NORMALLEŞMESİ DE ELE ALINDI

Kremlin'den yapılan açıklamada da Erdoğan'ın Putin'e Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılmasındaki "olumlu tavrı" için teşekkür ettiği ve "Rus tarafının anlaşmanın ikinci bölümünün tam olarak uygulanması, Rusya'nın tarım ürünleri önündeki engellerin kaldırılması yönündeki ilkeli tutumunu anladığını" ifade etti.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan'ın "ticari ve ekonomik ilişkilerin olumlu dinamiklerinden, Türkiye'de doğalgaz tedariği ve Akkuyu nükleer santralinin inşası da dahil olmak üzere enerji sektöründeki ortak stratejik projelerin başarılı bir şekilde uygulanmasından" duydukları memnuniyeti ifade ettikleri belirtildi.

Açıklamaya göre görüşmede Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesi konusu da ele alındı.

NE OLMUŞTU?

Rusya ve Ukrayna'nın tahıl dahil tarımsal ürünlerinin savaş sürerken olası bir gıda krizinin engellenmesi amacıyla dünya piyasalarına ihraç edilmesine devam etmesi amacıyla BM ve Türkiye'nin arabuluculuğuyla imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması 18 Mart'ta uzatılmıştı. Ukrayna anlaşmanın 120 gün, Rusya ise anlaşmanın ikinci bölümünün uygulanması şartını ortaya koyarak anlaşmanın 60 gün için uzatıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar