Erdoğan'a hakaretle suçlanan İsveçli sunucu istifa etti

Erdoğan'a hakaretle suçlanan İsveçli sunucu istifa etti
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç devlet televizyonu SVT'deki programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tiye alan yapımcı ve sunucu Kristoffer Ahonen Appelquist istifa ettiğini açıkladı. Appelquist "çok yıprandığı" gerekçesiyle kanaldan ayrıldığını söyledi.

Artı Gerçek - İsveç devlet televizyonu SVT'deki "Svenska Nyheter" adlı komedi-haber programının 30 Eylül’de yayınlanan bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek tiye alan yapımcı ve sunucusu Kristoffer Ahonen Appelquist istifa ettiğini açıkladı.

Ancak istifa kararının Erdoğan ile bir ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Zira Appelquist, SVT'ye yaptığı açıklamada Erdoğan'dan ya da Türkiye'den bahsetmedi.

Her hafta yeni program yapmanın kendisini çok yıprattığını söyleyen İsveçli televizyoncu bu yüzden 28 Ekim'deki programın kendisi için son bölüm olduğunu, kanaldan ve programdan ayrıldığını, bundan sonra zamanını ailesine ve çocuklarına ayıracağını söyledi.

SVT'de 30 Eylül'de Kristoffer Ahonen Appelquist'in yapımcılığını üstlendiği ve sunduğu programda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine karşı PKK yandaşı olduğu iddia edilen kişilerin Türkiye'ye iadesi talebini eleştirmişti. Programa davet edilen Kadir Meral, Appelquist'in yerine programı Kürtçe sunarak Erdoğan ile çeşitli konularda dalga geçmişti.

TÜRKİYE PROGRAM NEDENİYLE NOTA VERMİŞTİ

Türkiye'den bazı kesimler programdaki eleştirileri hakaret olarak yorumlamış, çıkan haberlerin ardından Türkiye 5 Ekim’de, İsveç Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak program nedeniyle nota vermişti.

İstifanın İsveç'te sağ koalisyon hükümetinin iktidara gelmesinden ve Türkiye ile İsveç arasında bunun ardından ilişkilerin NATO üyeliği talebi üzerinden yakınlaştığı bir dönemde gerçekleşmesi de dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar