Erdoğan'ın oy verdikten sonra para dağıtması dünya basınında

Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Üsküdar'daki Saffet Çebi Ortaokulu'nda oyunu kullandıktan sonra seçmene para dağıtması dünya medyasında gündem oldu. Der Spiegel "Almanya'da düşünülmeyecek olan Türkiye'de mümkün oldu" yorumunu yaptı.

Artı Gerçek - Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, öğlen 12.00 civarında oyunu Üsküdar’daki Saffet Çebi Ortaokulu’nda kullandı. Erdoğan’ın, oy kullandıktan ardından okulun bahçesinde bekleyen seçmene 200 TL’lik banknot dağıttığı anlar kameralara yansıdı.

'ALMANYA'DA DÜŞÜNÜLMEYECEK OLAN TÜRKİYE'DE MÜMKÜN'

Görüntüler dünya basınında da yer buldu. Alman Der Spiegel dergisi ilgili haberinde "Almanya'da düşünülemeyecek olan Türkiye'de mümkün. Görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu kullandıktan kısa bir süre sonra sandık önünde yandaşlarına nakit dağıtıyor" ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansı da ilgili haberinde şu ifadelere yer verdi: "Erdoğan değeri yaklaşık 10 ABD doları olan 200 TL’lik banknotları verdi ve kapının dışında sıraya giren destekçilerinin elini sıktı. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde çocuklara genellikle paranın yanı sıra oyuncaklar da dağıtan Erdoğan için bu hareket bir gelenek haline geldi" yorumunu yaptı.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi de görüntülere seçimle ilgili canlı blogunda yer verdi. "Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullandığı sandıkta 200 liralık banknotlarla para dağıttı" ifadelerini kullandı.

Hindistan merkezli televizyon kanallarından WION, “Türkiye’de seçimler: Erdoğan, yasaları açıkça ihlal ederek destekçilerine nakit para dağıttı" başlığını kullandı. Haberde, "Erdoğan, pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oy kullandıktan sonra taraftarlara nakit dağıtırken görüntülendi" dendi.

Erdoğan'ın eyleminin propaganda yasaklarını ihlal edip etmediği hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar