Esad, Arap Birliği zirvesinde Erdoğan'a yüklendi: Bölgedeki en büyük tehlike yayılmacı Osmanlı zihniyetidir

Esad, Arap Birliği zirvesinde Erdoğan'a yüklendi: Bölgedeki en büyük tehlike yayılmacı Osmanlı zihniyetidir
Suriye lideri Beşar Esad dün Cidde'de yapılan Arap Birliği zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi. "Bölgemizdeki en büyük tehlikelerden biri tahrif edici İhvancı zihniyetle karışmış yayılmacı Osmanlı zihniyetidir" dedi.

Artı Gerçek - Ankara-Şam hattında normalleşme çabaları sürerken, 12 yıl sonra ilk defa Arap Birliği zirvesine katılan Suriye Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye politikasını sert sözlerle hedef aldı.

2011’de başlayan iç savaşın ardından Arap Birliği üyeliğinden çıkarılan Suriye'nin uluslararası diplomasi arenasına dönüşüne sahne olan Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki 32'inci Arap Birliği zirvesinde konuşan Beşar Esad zirveyi "tarihi bir fırsat" olarak niteleyerek "Bugün ilkelerden, ahlaktan, dostlardan ve ortaklardan yoksun Batı hegemonyasının bir sonucu olarak çok kutuplu bir dünyada kendini gösteren uluslararası durumu değiştirme fırsatıyla karşı karşıyayız. Bugün şekillenmekte olan bu dünyanın aktif bir parçası olmak için, zirve öncesinde yaşanan uzlaşmalardan bugüne kadar gelen olumlu havaya yatırım yaparak, yeniden konumlandırılmayı gerektiren, en az dış müdahale ile işlerimizi yeniden düzenlemek için tarihi bir fırsattır" dedi.

'İHVANCI ZİHNİYETLE KARIŞMIŞ OSMANLI ZİHNİYETİ'

Esad, zirvede yaptığı konuşmada Türkiye hükümetinin Suriye politikasına atıfla “Bölgemizdeki en büyük tehlikelerden biri tahrif edici İhvancı zihniyetle karışmış yayılmacı Osmanlı zihniyetidir” ifadelerini kullandı.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a "oynadığı büyük rol ve bölgede uzlaşmayı teşvik etmek için sarf ettiği yoğun çabalar için" teşekkür eden Esad "Umarım bu, aramızda dayanışma, bölgemizde barış, savaş ve yıkım yerine kalkınma ve refah için Arap eyleminin yeni bir aşamasının başlangıcı olur" diye sözlerini sürdürdü.

ARAP ÜLKELERİNİN İÇİŞLERİNE KARIŞILMAMASI VURGUSU

Konuşmasında Suriye'nin her zaman Arap dünyasına ait olduğunu söyleyen Esad, Arap ülkelerinin içişlerine karışılmaması gerektiğinin altını çizerek " Libya’dan Suriye’ye, Yemen’den Sudan’a, oradan da farklı coğrafyalardaki birçok meseleye kadar her gün bizi ilgilendiren meselelere gelince, semptomları tedavi ederek hastalıkları tedavi edemeyiz. Tüm bu sorunlar, daha önce ele alınmamış daha büyük başlıkların sonuçlarıdır. Bazıları hakkında konuşmaya gelince, son on yılda Arap sahnesinde ortaya çıkan çatlakları ele almak gerekiyor. Ve Birliğin yaraları saran değil, yaraları iyileştiren rolünü yeniden kazanması ve en önemlisi de iç meseleleri halkına bırakması. Kendi işlerini kendileri yönetebiliyorlar ve biz sadece onların ülkelerine dış müdahaleyi engellemek ve talep edildiğinde onlara özel olarak yardımcı olmak zorundayız. Suriye’nin dünü, bugünü ve geleceği Arabizm’dir ama aidiyet Arabizm’idir, kucaklama Arabizm’i değil" ifadelerine yer verdi.

SUUDİ ARABİSTAN: ŞAM HÜKÜMETİYLE DİYALOG KURMAK GEREKLİYDİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan da 32. Arap Birliği Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin Suriye'nin Arap Birliğine dönüşüne ilişkin eleştirilerine cevap veren Bin Ferhan, "ABD'nin bakış açısını anlıyoruz ancak Suriye'deki mevcut durum sürdürülemez. Şam hükümetiyle diyalog kurmak gerekliydi ve bunu Batılı ortaklarımızla görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 8 Mayıs'ta, "Şu anda Suriye'nin Arap Birliğine tekrar kabul edilmesinin uygun olduğuna inanmıyoruz ve bu noktayı tüm ortaklarımıza açıkça belirttik." demişti.

'ZELENSKİY'İ TÜM TARAFLARIN SESİNİ DUYMAK İÇİN DAVET ETTİK'

"Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'i Arap Birliği zirvesine tüm tarafların sesini duymak için davet ettik" diyen Bin Ferhan, "Başından beri, çatışmanın iki tarafı olan Rusya ve Ukrayna ile temas halinde 'pozitif tarafsızlığı' benimsedik" diye konuştu. Bin Ferhan, Araplar olarak Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerine çok önem verdiklerini ve her iki tarafla da seçkin ilişkilerinin bulunduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi'ne, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar