Macron Irak Başbakanı Sudani'yle görüştü: Hava saldırıları sebebiyle artan gerginlikten endişeliyiz

Macron Irak Başbakanı Sudani'yle görüştü: Hava saldırıları sebebiyle artan gerginlikten endişeliyiz
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Başbakanı ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bölgedeki son gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede, Amman'da bir bölgesel zirve düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

Artı Gerçek - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir telefon görüşmesi yaptı. Elysée Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre iki lider görüşmede, bölgede yükselen gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Macron görüşmede, Fransa'nın Irak'ın egemenliğinin tehdit edilmesi halinde Irak'ı desteklemeye hazır olduğunu vurguladı.

MACRON: GERGİNLİĞİN ARTMASINDAN ENDİŞELİYİZ

Elysée Sarayı'ndan yapılan açıklamada iki liderin Türkiye ve İran'ın bölgedeki hava operasyonlarından sonra "gerginliğin artmasıyla ilgili endişeleri paylaştığı" belirtildi. Macron, "Irak'ın egemenliğini ve istikrarını tehlikeye sokacak her türlü saldırı ve terörizme" karşı yürüttüğü mücadele konusunda Fransa'nın desteğini yineledi.

Açıklamada, iki liderin Ürdün’ün de katılımıyla bölgenin önde gelen liderleriyle birlikte Amman'da yıl sonundan önce bir toplantı düzenlenmesi konusunda anlaştığı aktarılırdı. Buna ek olarak, Macron’un Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani'yi gelecek yıl başında Paris'e davet ettiği belirtildi.

'TÜRKİYE OLMADAN BÖLGESEL TOPLANTI OLMAZ'

Euronews'un Paris’teki Türkiye Büyükelçiliği’nden edindiği bilgilere göreyse, Türkiye'nin de Amman'da düzenlenmesi beklenen bölgesel toplantıya katılması bekleniyor. Buna göre, geçen yıl ağustos ayında düzenlenen benzer bir bölgesel toplantıya Türkiye'nin bakan düzeyinde katıldığını aktaran bir büyükelçilik yetkilisi, "Türkiye olmadan bu tür bölgesel bir toplantı düzenlemenin ölü doğmuş anlamına gelebileceği" yorumunu yaptı.

Türkiye'nin olası toplantıya katılımıyla ilgili açıklamanın Ankara'da Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağını hatırlatan aynı yetkili, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne gösterdiği önemin her fırsatta dile getirildiğini kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU, FRANSIZ MEVKİDAŞIYLA TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile önceki gün telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bu görüşmede Irak ve Suriye’deki gelişmelerin öncelikle gündeme geldiği tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Kasım’da İstanbul’da meydana gelen saldırıdan sonra Türkiye’nin Suriye’ye kara operasyonu düzenleyebileceğini bildirmişti.

Türkiye dışında İran, son dönemde Irak’ın kuzeyinde kampları bulunan İranlı Kürt muhalif örgütlere hava saldırılarını yoğunlaştırmıştı. (DIŞ HABERLER, Kaynak)

Öne Çıkanlar