Fransa'da grev dalgası: On binlerce kişi maaş artışı için yürüdü

Fransa'da grev dalgası: On binlerce kişi maaş artışı için yürüdü
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa’da petrol rafinerisi ve akaryakıt depolarında başlayan grevin ardından dün ulaştırma sektöründe çalışanlar ve öğretmenler daha fazla maaş talebiyle iş bıraktı. Başkent Paris'te on binlerce kişi maaş artışı talebiyle yürüyüş yaptı.

Artı Gerçek- Fransa genelinde düzinelerce şehirde ulaşım işçileri, lise öğretmenleri ve kamu hastanesi çalışanları salı günü greve gitti, geniş çaplı protesto eylemleri düzenlendi.

Fransa'nın başkenti Paris'te de salı günü sol partilerin ve sendikaların çağrısıyla on binlerce kişi yüksek enflasyon ile birlikte geçim masraflarının artmasıyla birlikte maaşlarına zam yapılması talebiyle sokağa çıktı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 107 BİN KİŞİ GREVLERE KATILDI

Fransa İçişleri Bakanlığı, sol parti ve sendikaların çağrısına uyarak greve katılan kişilerin sayısının yaklaşık 107 bin olduğunu duyururken polis yetkilileri Paris'te yürüyüş yapanların sayısının 13 bin olduğu açıklandı.

Ülkenin en büyük işçi sendikası sol eğilimli CGT ise Paris'te sokağa çıkanların sayısının bakanlık verisinden çok daha fazla, 70 bin olduğunu duyurdu.

Sendikalara göre ise ülke genelinde 300 bini aşkın kişi grevlere katıldı.

PARİS'TE EN AZ 11 EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI

Paris'te İtalya Meydanı'nda dün yerel saat ile 14.00'te başlayan gösteride polisle göstericiler arasında zaman zaman çatışma yaşandı.

Sistem karşıtı slogan atan göstericiler, ellerinde "Pastanın üstünde kriz", "Bruno Le Maire bize maaşını ver" yazılı pankartlar taşıdı. Protestocuların barikat kurma girişimine polis müdahale etti. Protestocular da polislere taş ve şişe fırlattı. Yürüyüş güzergahındaki çok sayıda çöp kutusu ateşe verildi, bazı dükkanların vitrinleri ve reklam panoları kırıldı. Paris'te en az 11 eylemcinin gözaltına alındığını duyurdu.

Ülke genlindeki grevler nedeniyle bölgesel tren seferlerinin yarısı iptal edilirken çarşamba günü açıklama yapan sendika temsilcileri Fransa'daki 20 nükleer santralinin grevlerden etkilendiğini, 17'sinde bakım işleminin durduğunu, üçünde ise üretimin azaldığını duyurdu.

CGT GREVE DEVAM KARARI ALMIŞTI

Son grevler, mayıs ayında düzenlenen seçimlerde ikinci kez seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un şu ana kadar en fazla başını ağrıtan sorunların başında geliyor.

CGT, TotalEnergies grubu yüzde 7 oranında maaş ve prim artırımı kararı almasına rağmen dün 4. haftasına giren grevi sürdürme kararı almıştı. CGT, enflasyonu gerekçe göstererek, maaşların yüzde 10 oranında artırılmasını istiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar