Füze tehdidi Yunan basınında: Erdoğan seçim sürecinde bir olay tezgahlayabilir

Füze tehdidi Yunan basınında: Erdoğan seçim sürecinde bir olay tezgahlayabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Tayfun füzelerini kast ederek Yunanistan'a "Sen rahat durmazsan, vuracak tabii" demesi Atina'da kaygı yarattı. Kathimerini gazetesi, Yunan yetkililerin seçim sürecinde 'bir olay' yaşanmasından endişe duyduğunu yazdı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Tayfun füzeleri konusunda Yunanistan'a hitaben sarf ettiği "Sen rahat durmazsan, vuracak tabii" sözleri Atina'da endişe yarattı. Yunan gazetesi Kathimerini, yetkililerin "Erdoğan'ın seçim döneminde bir çaresizlik eylemi olarak tehditleri hayata geçirmesinden endişe ettiğini" yazdı.

Kathimerini'nin "Erdoğan Yunanistan'ı füze saldırısıyla tehdit etti" başlıklı haberinde, "Bu tür tehditler yeni değil ancak bu vakada her zamankinden daha sarih" denildi. Gazete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da önceki hafta "Ege adalarının silahlandırılmaması halinde 'bir gece ansızın gelebiliriz' tehdidini yinelediğini" hatırlattı.

Haberde, Yunan yetkililerin bu tür açıklamaları genellikle iç kamuoyuna yönelik olarak değerlendirdiğini ancak her iki ülkede de seçim sürecine girilirken bu kez durumun farklı olabileceğini yazdı. Kathimerini, şu ifadeleri kullandı:

'YUNANİSTAN'DAKİ İSTİKRARSIZLIK DÖNEMİNE DENK GETİRİLEBİLİR'

"Yunan yetkililer, bu açıklamaları genellikle iç kamuoyunu hareketlendirmek için yapıldıklarını düşünerek dikkate almıyor. Ancak yetkililer, önümüzdeki sene zorlu bir seçimle karşı karşıya bulunan Erdoğan'ın bir çaresizlik eylemi olarak bir olay tezgahlayabileceğinden endişeli. Aynı zamanda, Yunanistan da önümüzdeki sene iki seçimle karşı karşıyayken, iki seçim arasında geçici bir hükümetin göreve gelmesi muhtemel görünürken, hükümet yetkilileri Erdoğan'ın bu olayı, Yunan siyasetinde istikrarın en düşük seviyede olacağı bu döneme denk getirebileceğinden kaygılı."

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan dün Samsun Gençlik Buluşması adı verilen etkinlikte yaptığı konuşmada, "Şimdi F-16'ın mühimmatını biz yapıyoruz. İHA'ların SİHA'ların mühimmatını yapıyoruz. Bu işi başaracağız" diyerek Atina'yı şöyle hedef almıştı: "Bu üretim Yunan'ı ürkütüyor. 'Tayfun Füzesi Atina'yı vuracak' diyorlar. Sen rahat durmazsan, vuracak tabii. Sen Amerika'dan adalara oradan buradan bir şey almaya çalışırsan Türkiye gibi bir ülke de armut toplamayacak." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar