Gazze'de ateşkes uzatılmadı, İsrail saldırılarına yeniden başladı

Gazze'de ateşkes uzatılmadı, İsrail saldırılarına yeniden başladı
Gazze'de bir haftadır devam eden insani arayı bir kez daha uzatma görüşmeleri sonuçsuz kaldı, İsrail saldırılarına yeniden başladı. Gazze'deki hükümet, başta ABD olmak üzere uluslararası toplumu sorumlu tuttu. Saldırılarda en az 109 Filistinli öldü.

Artı Gerçek - İsrail ile Hamas arasında Katar'ın arabuluculuğunda sağlanan geçici ateşkesi üçüncü kez uzatma görüşmelerinde yerel saatle sabah 07:00 mühletine kadar uzlaşma sağlanamadı. Taraflar çatışmaların yeniden başladığını duyururken, Gazze'deki Sağlık Bakanlığı İsrail'in öldürdüğü Filistinlilerin sayısının 109'a çıktığını duyurdu.

İSRAİL: GAZZE'DEN ROKET ATILDI

İsrail ordusu, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, "Hamas'ın geçici ateşkes koşullarını ihlal ettiğini ve Gazze'den İsrail topraklarına roket atıldığını" savunarak saldırılarına yeniden başladığını duyurdu. Ordu, Gazze'nin kuzeyindeki Hamas hedeflerine hava saldırılarını tekrar başlattığını açıkladı.

NETANYAHU: SAVAŞIN HEDEFLERİNE BAĞLIYIZ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise Hamas'ın anlaşıldığı gibi tüm kadın rehineleri serbest bırakmadığını ve bu şekilde geçici ateşkesi ihlal ettiğini savundu. Netanyahu, İsrail hükümetinin "savaşın hedeflerine ulaşmaya bağlı olduğunu belirtti; bu hedefleri "rehinelerin serbest bırakılması, Hamas'ın ortadan kaldırılması ve Gazze'nin İsrail vatandaşlarına bir daha hiçbir zaman tehdit oluşturmaması" diye sıraladı.

GAZZE'DEKİ HÜKÜMET: İŞGALCİ, VAHŞİ SAVAŞINI SÜRDÜRMEYE BAŞLADI

Gazze'deki hükümet ise "insani aranın" sona ermesiyle İsrail'in yeniden saldırılara başladığı Gazze Şeridi'nde işlediği savaş suçlarını sürdürmesinden uluslararası toplumu sorumlu tuttu. Gazze'deki hükümetin medya ofisi, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, "İşgalci İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde Filistin halkına karşı vahşi savaşını sürdürmeye başladı" ifadelerini kullanıldı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde birçok ev ve sivil bölgeyi hedef aldığı belirtilen açıklamada, "Uluslararası toplum, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik savaşının sürdürülmesinin sorumluluğunu taşıyor" denildi.

'BAŞTA ABD'Yİ SORUMLU TUTUYORUZ'

Başta ABD, ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken olmak üzere uluslararası toplumun, "İsrail işgalinin suçlarından ve Gazze'de sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik vahşi savaşından" sorumlu olduğu kaydedildi.

Savaş hukuku ve uluslararası insancıl hukukun ihlal edildiğine vurgu yapan Gazze'deki hükümet, uluslararası toplumun İsrail'e Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürmesi için yeşil ışık yaktığını ifade etti. Açıklamada, "Filistin halkı kendini her şekilde savunma, özgürlüğünü ve bağımsızlığını kazanma, uluslararası yasalar uyarınca başkenti Kudüs olan bir Filistin devletini kurma ve işgali tamamen topraklarından arındırma hakkına sahiptir" denildi.

HAMAS: HEM KUZEY HEM GÜNEY SALDIRI ALTINDA

Hamas ise Gazze kentinin kuzeybatısının topçu ateşi altında olduğunu, Gazze Şeridi'nin güneyine de hava saldırıları düzenlendiğini açıkladı. Filistinli yerel kaynaklar, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'un doğusu ile Mısır sınırındaki Refah'a da saldırılar düzenlendiğini söylüyor.

NE OLMUŞTU?

Hamas ile İsrail arasında 24 Kasım Cuma günü 4 günlüğüne geçici ateşkes ilan edilmiş, sonrasında ateşkes iki kez uzatılmıştı. Hamas şu ana kadar elindeki rehinelerden 97’sini serbest bıraktı. İsrail ise buna karşılık 180 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar