Guterres, ilk kez yetkisini kullanarak Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderdi

Guterres, ilk kez yetkisini kullanarak Güvenlik Konseyi'ne mektup gönderdi
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterress, görevi süresince ilk kez yetkisini kullanarak Gazze’de insani felaketin önlenmesi için Güvenlik Konseyi’ne mektup gönderdi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterress, Güvenlik Konseyi'ni, Gazze Şeridi'nde İsrail ile Filistinli Hamas militanları arasındaki savaşın "uluslararası barış ve güvenliğe yönelik mevcut tehditleri ağırlaştırabileceği" konusunda uyardı.

Guterres, BM kurucu sözleşmesinin nadiren kullanılan ve kendisine "uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını tehdit edebileceğini düşündüğü her türlü konuyu Güvenlik Konseyi'nin dikkatine sunmasına" izin veren 99. maddesine atıfta bulundu.

Görevi süresince ilk kez yetkisini kullanarak Gazze’de insani felaketin önlenmesi için Güvenlik Konseyi’ne mektup gönderen Guterres, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"İnsani sistemin çökmesi yönünde ciddi bir riskle karşı karşıyayız. Durum, bir bütün olarak Filistinliler ve bölgedeki barış ve güvenlik açısından potansiyel olarak geri döndürülemez sonuçlar doğuracak bir felakete doğru hızla kötüleşiyor.

Böyle bir sonuçtan ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar