Hakan Fidan, Kavala ve Demirtaş şartı koşan Hollanda'ya gidiyor

Hakan Fidan, Kavala ve Demirtaş şartı koşan Hollanda'ya gidiyor
Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye-Hollanda Konferansı'nın 10'uncusu için Hollanda'ya gidiyor. Hollanda parlamentosu dün, Türkiye-AB Gümrük Birliği'nin güncellenmesi için Demirtaş ile Kavala hakkındaki AİHM kararlarının uygulanması şartı koşmuştu.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye ile Gümrük Birliği Anlaşması'nda modernizasyon için eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile iş insanı Osman Kavala'nın derhal bırakılması yönündeki AİHM kararlarının uygulanması şartı koşan Hollanda'yı ziyaret edecek. Fidan'ın yarınki ziyaretinde, Gümrük Birliği Anlaşması'nın da dahil olduğu bir dizi konuyu ele alacağı belirtildi.

Hollanda parlamentosunda dün yapılan oylamada, Demirtaş ve Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmaması halinde AB'nin Türkiye’yle yapması planlanan Gümrük Birliği güncellemesinin bloke edilmesi yönündeki önerge kabul edilmişti.

Fidan'ın ise bu karardan bir gün sonra Hollanda'yı ziyaret edeceği belirtiliyor. Ziyaret, 2008'de imzalanan 'Türkiye-Hollanda İlişkilerinin Güçlendirilmesi ve Türkiye-Hollanda Konferansı Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası' kapsamında ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının başkanlığında dönüşümlü olarak düzenlenen Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı'nın 10'uncusu için düzenlenecek. Fidan, mevkidaşı Hanke Bruins Slot'un daveti üzerine konferansa katılmak için Hollanda'ya gidecek.

Fidan'ın Slot ile ikili görüşmesinde, Gazze'deki savaş, Ukrayna ve Kıbrıs gibi bölgesel meselelerin yanı sıra Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik süreci, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi gibi konular ele alınacak.

Dışişleri bakanlarının görüşmelerine el olarak, konferans sırasında Türkiye ile Hollanda'nın ilgili bakanlıkları ve kurumları arasında teknik düzeyli çalışma grubu toplantıları düzenlenecek. Konferans kapsamında; 'Türkiye-AB ilişkileri', 'Hollanda Türk toplumu', 'Güvenlik, terörle mücadele', 'Düzensiz göç', 'Deprem sonrası yeniden yapılanma ve sürdürülebilir çözümler', 'Temiz enerjiye geçiş' başlıklarında 6 çalışma grubunda ele alınan konularda iş birliği imkanları görüşülecek. (DIŞ HABERLER, TRT Haber)

Öne Çıkanlar