Hamas'tan Hizbullah'a 'sitem', Mahmud Abbas'a suçlama

Hamas'tan Hizbullah'a 'sitem', Mahmud Abbas'a suçlama
Üst düzey Hamas yetkilisi Musa Ebu Merzuk, Lübnan'daki müttefikleri Hizbullah'tan 'çok şey beklediklerini' söyledi. Ebu Merzuk, Batı Şeria'yı yöneten 'düşman kardeşleri' Filistin Yönetimi'ni de kendilerine karşı Batı ile işbirliği yapmakla suçladı.

Artı Gerçek - Hamas'ın Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk, İsrail'le savaşta Hizbullah'tan çok şey beklediklerini, Filistin Yönetimi'nin sergilediği tutum karşısında ise şaşkın olduklarını söyledi. Ebu Merzuk, Katar merkezli Al Jazeera (El Cezire) televizyonuna yaptığı açıklamada, "Hizbullah'tan ve Batı Şeria'daki kardeşlerimizden çok şey bekliyorduk" ifadelerini kullandı.

"Filistin Yönetimi'ndeki kardeşlerimizin tutumundan utanç duyduk" diyen Ebu Merzuk, "Pek çok yabancı bize, Filistin Yönetimi üyelerinin ve bazı Arap ülkelerinin gizlice Batı'ya 'Hamas'ı ortadan kaldırma' çağrısında bulunduğunu bildirdi" iddiasında bulundu.

Hamas'ın 7 Ekim saldırılarının ardından Hizbullah da Lübnan sınırından İsrail'in kuzeyine roketler fırlatmış, kara harekâtı senaryosunda sessiz kalmayacaklarını açıklamıştı. Hamas'ın 'düşman kardeşi' El Fetih'in yönetiminde bulunan işgal altındaki Batı Şeria'da ise Gazze ile dayanışma gösterileri düzenlense de, Mahmud Abbas'ın liderliğindeki Filistin Yönetimi'ne etkisiz kaldığı yönünde eleştiriler yöneltilmişti. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar