İran: Gazze'deki ihtilafın yayılmasını istemiyoruz

İran: Gazze'deki ihtilafın yayılmasını istemiyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Gazze'deki ihtilafın bölgeye yayılmasını istemediklerini söyledi. İranlı bakan, ABD'nin Ortadoğu'da üslerine düzenlenen saldırılarla bir ilgileri olmadığını da belirtti.

Artı Gerçek - İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, son günlerde Suriye ve Irak'taki ABD üslerine düzenlenen saldırılardan kendilerinin sorumlu olmadığını söyledi. Abdullahiyan, Gazze'deki ihtilafın bölgeye yayılmasını istemediklerini de belirtti.

CNN International kanalına konulan İranlı bakan, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırılarla bağlantılı oldukları suçlamasını da reddetti. Abdullahiyan, Filistin davasına siyasi destek ve medya desteği sağladıklarını ama 7 Ekim saldırılarının "tamamen Filistinlilerin işi olduğunu" söyledi.

Bölgedeki ABD üslerine karşı saldırıların kendileriyle bağlantılandırılmasını da reddeden Abdullahiyan, bu suçlamaya kanıt sunulmadığını vurguladı. Abdullahiyan, Ortadoğu'da halkların Filistin topraklarındaki gelişmeler konusunda çok hassas ve öfkeli olduğunu söyledi.

İsrail'in Gazze'deki saldırıları üç haftadır devam ederken, ABD'nin Irak ve Suriye'deki üsleri de sık sık hedef alınıyor. Saldırıların büyük çoğunluğunu İran yanlısı silahlı gruplar üstlenirken, ABD de cuma günü Suriye'ye hava saldırısı düzenleyerek İran Devrim Muhafızları ve müttefiklerinin kullandığı iddia edilen noktaları vurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar