Hindistan'da Assam eyaleti 'çocuk evliliklerine' savaş açtı: 1800 erkek tutuklandı

Hindistan'da Assam eyaleti 'çocuk evliliklerine' savaş açtı: 1800 erkek tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Çocuk yaşta 'evliliğin' yasadışı sayılmasına rağmen en çok görüldüğü ülkelerden biri olan Hindistan'da, Assam Eyalet Hükümeti kız çocukların zorla evlendirildiği erkeklere savaş açtı. Dün başlayan operasyonlarda 1800 erkek tutuklandı.

Artı Gerçek - Hindistan'ın Assam eyaletinde polis, 1800 erkeği reşit olmayan kızlarla 'evlenmek' veya bu 'evlilikleri' organize etmek suçlamasıyla tutukladı. Eyalet Başbakanı Himanta Biswa Sarma, dün başlayan operasyonlarda daha çok tapınak ve camilerde bu 'evlilikleri' organize edenlerin hedef alındığını açıkladı. Sarma, "Çocuk yaşta evlilikler, yüksek anne ve bebek ölüm oranlarına da neden olan çocuk gebeliklerinin ana nedenidir" dedi.

'TUTUKLAMALARIN SAYISI ARTABİLİR'

Başbakan Sarma, tutuklanan erkeklerin "Müslümanlardan Hindulara, Hıristiyanlardan yerel aşiretlere kadar her inançtan ve topluluktan olduğunu" belirtti. Başbakan, "operasyonların sürdüğünü ve tutuklamaların sayısının artabileceğini" de ekledi. Şimdiye kadarki en yüksek tutuklama sayısı 370 vakayla Dhubri'de kaydedilirken, Barpeta'da 110 ve Nagaon'da da 100 kişi tutuklandı.

HER YIL BİR BUÇUK MİLYON KIZ ÇOCUK 'EVLENDİRİLİYOR'

Hindistan, çocuk yaşta 'evliliğin' yasak olmasına rağmen en yoğun görüldüğü ülkelerden biri. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 223 milyon çocuk yaşta evlilik vakasıyla dünyada birinci sırada. UNICEF'in 2020'de yayımladığı bir raporda da, ülkede her yıl 1 buçuk milyon kız çocuğun 'evlendirildiğine' vurgu yapılmıştı.

Assam Eyalet Hükümeti 23 Ocak'ta, kız çocukların 'evlendirildiği' erkeklerin tutuklanması ve eş zamanlı olarak kapsamlı bir bilinçlendirme kampanyası başlatılması kararı almıştı. Ardından başlatılan çalışmalarda ise iki haftadan kısa bir süre içinde 4 bin çocuk yaşta evlilik vakası kaydedilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar