Hindistan'ı sarsan cinsel saldırı: Kadınlar baş şüphelinin evini yaktı

Hindistan'ı sarsan cinsel saldırı: Kadınlar baş şüphelinin evini yaktı
Yayınlanma:
A+ A-
Hindistan'ın Manipur eyletinde iki kadına yönelik toplu tecavüz olayının baş şüphelisinin evi kadınlar tarafından ateşe verildi. Polis dört kişinin tutuklandığını ve olaya karışan onlarca kişinin izini sürdüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - Hindistan polisi, ülkenin kuzeydoğusundaki Manipur eyaletinde kadınların, Hindistan'da infial yaratan cinsel saldırı vakasının baş şüphelisinin evine saldırdığını söyledi. Polis bugün yaptığı açıklamada söz konusu kişinin mayıs ayında Kangpokpi bölgesindeki bir köyde Kuki kabile topluluğundan iki yerli kadını sokaklarda sürüklediğini ve daha sonra kalabalığı onlara tecavüz etmeye ve çıplak olarak teşhir etmeye kışkırttığını söyledi.

'KADINLARIN ÖFKESİNİ ANLIYORUZ'

Meitei topluluğuna mensup baş şüpheli Huirem Herodas'ın kimliğini açıklamasının ardından Pechi köyündeki kadınlar, zanlının evini ateşe verdi. Eyalet başkenti Imphal'de üst düzey bir polis yetkilisi olan Hemant Pandey, "Bölgede yaşayan kadınlar köyde baş şüpheliye ait evin bazı bölümlerini yaktı. Yoğun bir tedirginlik olduğu için kadınlardan barışçıl bir şekilde protesto etmelerini istiyoruz. Onların öfkesini anlıyoruz" dedi. Hindistan medyasındaki görüntülerde kadınların uzun sopalarla evin duvarını yıktığı ardından da evi yaktığı görüldü.

BAŞBAKAN MODİ'NİN KINAMASI SONRASINDA BAŞ ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Cinsel saldırı iki ay önce gerçekleşti ancak görüntülerin bu hafta başında sosyal medyada yayılmasının ardından dikkatleri üzerine çekti. Şiddet olaylarının yaşandığı Manipur eyaletinde ikamet eden baş şüpheli, perşembe günü Başbakan Narendra Modi'nin cinsel saldırı iddiasını "utanç verici" olarak kınamasından ve sert önlemler alınacağı sözünü vermesinden saatler sonra tutuklanmıştı. Daha sonra üç kişi daha tutuklandı ve bir polis yetkilisi suça karışan en az 30 kişinin daha izinin sürüldüğünü söyledi.

'KADINLARIN ÖFKESİNİ ANLIYORUZ'

Eyalet başkenti Imphal'de üst düzey bir polis yetkilisi olan Hemant Pandey, "Yerel kadınlar taş yağdırdı ve köyde baş şüpheliye ait evin bazı bölümlerini yaktı" dedi. Pandey "Yoğun bir tedirginlik olduğu için kadınlardan barışçıl bir şekilde protesto etmelerini istiyoruz. Onların öfkesini anlıyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Hindistan'ın Manipur eyaletinde 4 Mayıs'ta gerçekleşen iki kadına toplu tecavüz görüntülerinin sosyal medyada yayılması ülke gündemine oturmuştu. Yerli Kabile Liderleri Forumu (ITLF) yaptığı açıklamada, Kangpokpi bölgesindeki bir köyde Kuki kabile topluluğundan kadınlara karşı vahşet uygulandığını söylemişti. ITLF, kadınların toplu tecavüze de uğradığını dile getirerek olayın, köy yakıldıktan ve biri orta yaşlı diğeri genç iki erkeğin kalabalık tarafından dövülerek öldürüldükten sonra yaşandığını dile getirmişti.

Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Manipur eyaletinde mayıs ayında Meitei ve Kuki toplulukları arasında çatışmaların başlamasından bu yana en az 142 kişi öldü ve 60 bin kişi yerinden edildi. Meiteiler Hindu dinine mensup, Kukiler ise çoğunlukla Hristiyan. 3 Mayıs'ta Manipur'daki yüksek mahkemenin Meitei topluluğunun resmi olarak tanınmasının ilk adımı olan 'planlanmış bir kabile' olarak sınıflandırılma talebini desteklemesinin ardından şiddet olayları başladı. Bu özel sınıflandırma, Meiteilerin devlet işlerine, yüksek öğretime ve ormanlık alanlara erişimini sağlıyor. Halihazırda 'planlanmış bir kabile' olarak sınıflandırılan Kukiler, Meiteilerin topraklarını alacağını söyleyerek protesto eylemlerine başlamıştı

Başbakan Narendra Modi toplu tecavüz olayının "Hindistan'ı utandırdığını" ve "suçluların cezalarını çekeceğini" söylemişti. Çatışmaların başından bu yana konuyla ilgili sessizliğini koruyan Modi konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, "Ulusumuzu temin ederim ki, hukuk tüm gücüyle yoluna devam edecektir. Manipur'un kadınlarının başına gelenler asla affedilemez" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar