İddia: ABD Gazze'de İHA ile rehine arıyor

İddia: ABD Gazze'de İHA ile rehine arıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan basını, ABD'nin bir haftayı aşın süredir Gazze Şeridi'nde İHA'lar uçurarak Hamas'ın elindeki rehinlerin yeri konusunda istihbarat toplamaya çalıştığını yazdı.

Artı Gerçek - İsrail'e Gazze'deki saldırıları için ateşkes çağrısı yapmayan ve sadece 'insani ara' verilmesini savunan ABD'nin, bir yandan da Filistinli direniş örgütlerinin elindeki yaklaşık 250 İsrailli rehineyi bulabilmek için insansız hava araçları (İHA) uçurduğu iddia edildi. Reuters'a konuşan iki ABD'li yetkili İHA'ların bir haftadan uzun süredir uçuş yaptığını söyledi. Yetkililer, rehinelerin yerlerinin belirlenebilmesi için istihbarat toplama amaçlı İHA'ların uçurulduğunu belirtti.

İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberinde de, ABD ordusunun, kaçırılan İsraillilerin durumu ve konumu hakkında istihbarat bilgisi toplama çabaları kapsamında Gazze Şeridi semalarında gelişmiş MQ-9 Reaper İHA'ları uçurduğu belirtildi. Haberde ABD basınına dayandırılarak, silahlı olmayan ve İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde kuzeyinde yürüttüğü savaşın bir parçası olmayan İHA'ların istihbarat faaliyeti kapsamına girdiği ileri sürüldü.

'ABD İLK KEZ YAPIYOR'

The New York Times'a dayandırılan haberde, en az altı ABD İHA'sının bir haftayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nin güneyinde görev yaptığı, İsrail'in istihbarat amacıyla Gazze Şeridi semalarında sık sık askeri İHA'lar uçurduğu ancak ABD'nin böyle bir şeyi ilk kez yaptığı belirtildi.

Washington, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerden en az 10'unun ABD çifte vatandaşı olduğuna inanıyor. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar